چطور تنش و دعوا را در خانه کم کنیم

به گزارش وبلاگ اریکه، این روزها که به خاطر تداوم در خانه ماندن، زمینه اختلاف فراهم است برای حل و فصل تنش بین اعضای خانواده

چطور تنش و دعوا را در خانه کم کنیم

به گزارش وبلاگ اریکه به نقل از تابناک ،ماندن در خانه برای روزهای پی در پی کار آسانی نیست، بسکمک از والدین از اختلاف بین فرزندان خود ناراحت و کلافه اند. از سویی به نظر می رسد اختلافات بین همسران هم در این روزها گاهی به مسیرهای متفاوتی کشیده می شود. برای مقابله با این شرایط و آرام کردن محیط خانه چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟ این سوالی است که تلاش داریم در این پرونده به آن بپردازیم. به این منظور گفت وگویی با محمدجواد فرشچی، مدرس دوره های فرزندپروری، انجام داده ایم. مصاحبه ای که از همه ما دعوت می کند تا در عوض تلاش برای برطرف کردن نشانه ها به دنبال حل ریشه های بدرفتاری بچه ها باشیم. در بخش نوجوانان چند نکته را که بهتر است والدین در زمان دعوای دو فرزند نوجوان خود به یاد داشته باشند، مرور کرده ایم و در نهایت در بخش همسران، به پنج باید و نباید در زمان دعوا و بیان اختلافات بین همسران پرداخته ایم. امیدواریم با بهره گیری از نکات این پرونده روزهای آرام تری را در پیش داشته باشید.

کودکی که نیازهای روانی اش برطرف شده خوش رفتار می شود

مدرس دوره های فرزندپروری و مترجم به سوال های مان درباره راه های پیشگیری و مدیریت دعواهای خواهر و برادرها در روزگار قرنطینه پاسخ می دهد

این روزها زیاد می شنویم که در روزگار قرنطینه و در خانه ماندن، اختلاف بین اعضای خانواده افزایش یافته و دعواها و تنش ها بیشتر شده است. درخصوص دعوای بین بچه ها، شاید بسکمک از افراد تصور کنند، دلیل این موضوع، این است که بچه ها حوصله شان بیشتر سر می رود و ... اما شاید هم بدرفتاری بچه ها و دعوای هر روزه آن ها با خواهر و برادرشان نتیجه بی پاسخ ماندن برخی نیازهای آن ها باشد. در این گفت و گو محمدجواد فرشچی به نکاتی اشاره کرده است که شاید تا امروز کمتر به آن ها توجه داشته ایم.

این روزها شکایت والدین از دعوا و اختلاف بین بچه هاشان زیادتر شده، آیا این شرایط به دلیل در خانه ماندن است یا مسئله چیز دیگری است؟

واقعیت این است در شرایط فعلی مسائل قدیمی پررنگ تر شده است. از طرفی استرس افزایش یافته و از سوی دیگر بسکمک مهارت مدیریت استرس را ندارند و مهارت های اجتماعی و کنترل خشم در آن ها ضعیف و ارتباط شان هم از قبل محکم نبوده است. شرایط فعلی در واقع این مسائل را رو آورده است. حالا به بهانه خانه نشینی و این تغییر جدی در سبک زندگی، لازم است خانواده ها به سبک زندگی ناسالم خود رسیدگی کنند.

آیا در این شرایط کاری هست که خانواده ها در همین شرایط بتوانند انجام دهند تا اوضاع بهتر شود؟

نکته اول، داشتن برنامه منظم است. بچه ها نیاز به روال های تکراری دارند. روال های تکراری به آن ها احساس امنیت و آرامش می دهد چون شرایط زندگی را قابل پیش بینی می کند. الان که برنامه روزانه شان به هم خورده، ممکن است بچه یک شب ساعت 11 بخوابد و یک شب ساعت2. یک روز 9 بیدار می شود و یک روز 12 ظهر.

همین به هم ریختگی در روال عادی زندگی، در ذهن و روان بچه ها آشفتگی و اضطراب ایجاد می کند. این اضطراب باعث بدرفتاری می شود. یکی از نکاتی که کمک می کند خانواده ها به آرامش برسند، این است که سریع روال روتین را برقرار کنند. با این کار شرایط برای بچه ها قابل پیش بینی می شود و این کمک می کند خوش رفتار و همراه تر و همکارتر شوند.

نکته دوم مشاغل خانگی است. این که بچه ها را در کارِ خانه مشارکت دهیم. مشارکت باعث می شود کودک احساس مهم بودن کند. وقتی بچه حس می کند کاری را انجام داده است و بقیه هم آن را دیده اند، احساس خیلی خوبی پیدا می کند.

نکته بعدی برگزاری نشست خانوادگی است. منظور این است که هفته ای یک بار نیم ساعت وقت بگذاریم و با بچه ها درخصوص مسائل و برنامه ها حرف بزنیم. این کار به بچه ها احساس دلگرمی می دهد. آدم دلگرم نیازی به بدرفتاری ندارد. کودک وقتی احساس دلگرمی، تعلق و مهم بودن می کند، چون نیاز روانی اش برطرف شده، خوش رفتار می شود.

شما چند بار از اهمیت احساس دلگرمی در خوش رفتاری بچه ها گفتید، منظور از دلگرمی چیست و چرا اهمیت دارد؟

یکی از اساسی ترین نیازهای روانی همه انسان ها، احساس تعلق و اهمیت است. تعلق یعنی دوست داشتن و دوست داشته شدن که این موضوع تا به زبان آورده و در عمل نشان داده نشود، بچه ها آن را باور نمی کنند. بچه ای که احساس تعلق می کند، بخش زیادی از احساس دلگرمی را دریافت می کند.

صرف وقت ویژه با بچه ها، چه اهمیتی دارد؟

یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه، صرف وقت ویژه با بچه هاست. ما می گوییم حتی آن مادری که از 8 صبح تا 11 شب در کنار فرزندانش وقت صرف می کند هم باید برای هر کدام از بچه ها وقت ویژه ای بگذارد. این وقت ویژه در ادراک کودک این موضوع را ایجاد می کند که من برای مادر و پدرم خیلی مهم هستم. در این وقت ویژه برنامه ریزی می کنیم کارهایی را که هر دو نفر ما دوست داریم، انجام بدهیم. این وقت ویژه لازم نیست هر روز باشد. می تواند هفته ای یک بار و هربار هم به مدت نیم ساعت باشد.

اما بالاخره بچه ها با همدیگر دعوای شان می شود، در این شرایط چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

درخصوص دعوای بین بچه ها، دو اصل باید همیشه در نظر گرفته شود؛ نگرش بی طرفانه و به یک چوب راندن بچه ها. طرفداری کردن، پایه گذار نگرش های قلدری و قربانی در بچه ها است(کودکی که محکوم می شود نقش قلدر و کودکی که محق شناخته می شود، نقش قربانی را خواهد یافت). وقتی بچه ها دعوایشان می شود، بی طرفی را رعایت کنید، اصلا هم نقش قاضی و بازپرس را بازی نکنید. پدر و مادرها قاضی های منصفی نیستند چون هیچ وقت نمی توانند مطمئن باشند که حق با چه کسی است. اگر هم بچه ها گفتند تقصیر این بود و تقصیر او بود، شما می گویید من دنبال مقصر نیستم، دنبال راهکار هستم! در عین حال مهم است برخورد با هر دو بچه یکسان باشد. هر زمان بچه ها آرام شدند آن موقع می توانید بپرسید مسئله چه بود و برای این که دوباره مسئله ای پیش نیاید، چه کار می شود کرد و چه راهکاری وجود دارد. نکته دیگر که اهمیت دارد این که همه تکنیک های والدین در زمانی که بچه ها با هم دعوا می کنند، باید مبتنی بر دخالت نکردن باشد.

این دخالت نکردن را می توانید با چند مثال بیشتر توضیح دهید تا آگاهی بیشتری درباره آن پیدا کنیم؟

در اغلب موارد دعوای بچه ها در حضور پدر و مادر اتفاق می افتد، چون همیشه یک پای دعوا، جلب توجه والدین است. به عبارت دیگر وقتی شما خانه نباشید، هیچ دعوایی اتفاق نمی افتد یا اگر اتفاق بیفتد، خیلی سریع خودش تمام می شود. اصولا دعوا نیاز به تماشاگر دارد. وقتی تماشاگری نباشد، دعوا زودتر جمع می شود. با توجه به این نکته، چند پیشنهاد مطرح می شود:

1- والد خودش را به دو بچه ای که دعوا می کنند، نشان می دهد و بعد محل را ترک می کند. مثلا اگر در هال دعوا می کنند، والد خودش را به بچه ها نشان می دهد و بعد به اتاق می رود و در را می بندد.

2- یک حالت دیگر این که والد همان جا نشسته و واکنشی نشان نمی دهد. دعوایشان ممکن است کمی طول بکشد اما بعد تمام خواهد شد.

3- یک روش دیگر، به بچه ها می گویید ببخشید خیلی سر و صداست، لطفا بروید در حیاط دعوایتان را ادامه دهید.

ممکن است با رعایت همه این نکات، بازهم نتیجه نگیریم؟

یادمان باشد تکنیک ها و ابزارهای تربیتی اگر پشت سرشان نظریات و مفاهیم تربیتی و روان شناسی نباشد، یکی دو بار اثر می کند و بعد بچه ها دست ما را می خوانند و بی اثر می شود. هر روشی که استفاده می کنیم باید بدانیم چرا این کار مهم است و روی کدام نیاز و کدام باور کودک تاثیر می گذارد. تمام رفتارهای بچه ها مبتنی بر یک یا چند باور درباره چگونگی به دست آوردن احساس تعلق و اهمیت است. تا باور بچه ها تغییر نکند، در رفتارشان تغییر ماندگاری ایجاد نخواهد شد. باید بدانیم ریشه این مسئله چیست، آن را حل و بعد از تکنیک ها استفاده کنیم.

جدل به وقت نوجوانی!

نکاتی که والدین دارای فرزندان نوجوان باید بدانند تا آرامش بیشتری در خانه شان حکمفرما شود

جدل و بروز مشکل بین فرزندان نوجوان، از جهاتی متفاوت از اختلافاتی است که بین بچه ها شاهد آن هستیم. بر این مبنا لازم است در کنار نکاتی که درباره بچه ها مطرح شد، موارد دیگری را هم در نظر داشته باشیم.

اوج دعواها و جدل های نوجوانان در سنین ابتدایی نوجوانی رخ می دهد، حتی با کمی افزایش سن هم شرایط بهبود پیدا می کند، پس صبور باشید.

رشد مغزی در دوره نوجوانی به شکلی است که رفتارهای تکانشی در این گروه سنی افزایش می یابد. پس شاید انتظار این که هیچ دعوایی رخ ندهد، واقع بینانه نباشد.

برخی متخصصان می گویند بگومگوهای نوجوانان کاملا منفی نیست چراکه بخشی از این دعواها و بگو مگوها جزء جدایی ناپذیر رشد نوجوانان است. آن ها با بالا و پایین کردن رابطه خود با خواهر و برادر در پی کسب مهارت برای رابطه با همسالان خود هستند.

تا جایی که خشونت جسمی و کلامی رخ نداده و خطوط قرمز خانواده شما زیر پا گذاشته نشده است، مدارا کنید و دخالت نکنید.

خطوط قرمز در جدل ها را مشخص کنید. در هر شرایطی خشونت فیزیکی ممنوع است. درخصوص نحوه صحبت کردن مجاز در خانه، در یک نشست خانوادگی موارد ممنوع را مشخص کنید، چرایی ممنوعیت آن ها را به بحث بگذارید و مثال هایشان را روشن کنید.

در نوجوانی آرام آرام انتظار می رود فرزندانتان بتوانند بدون حضور شما مسئله مورد اختلاف را به بحث بگذارند و آن را حل کنند. در این صورت بهتر است گاهی درباره فرایند کارشان سوال کنید. مراقب باشید که یکی از دو فرزند به دیگری زور نگوید و هر دو آن ها در مواردی کوتاه آمده باشند.

برگزاری منظم نشست های خانوادگی می تواند به فرزندان شما نحوه گفت و گوی مناسب و مهارت حل مسئله را یاد دهد. یادتان باشد شما بهترین الگوی آن ها در این زمینه هستید.

5 نکته برای تلخ نشدن زندگی مشترک

توصیه هایی برای همسرانی که می خواهند به شکلی اصولی دلخوری های خود را با همدیگر در میان بگذارند

از قدیم گفته اند که دعوا نمک زندگی است اما خب همه ما به تجربه می دانیم که برخی دعواها نه تنها زندگی را بانمک نمی کنند که می توانند آن را به شدت تلخ کنند. اما انتظار از همسران که با هم دعوا نکنند، آن هم در روزگار قرنطینه شاید چندان با واقعیت همخوانی نداشته باشد. پس چه کنیم؟ اگر دلخورید و فکر می کنید لازم است درخصوص موضوعی حساس با همسرتان صحبت کنید، حداقل این پنج نکته را حتما در نظر داشته باشید.

به وقت آشفتگی بحث را شروع نکنید: وقتی هیجان زده و عصبانی هستید، گفت وگو را شروع نکنید چراکه در این شرایط، مدیریت رفتار به شدت برای شما سخت است و احتمال بلند شدن صدا، استفاده از عبارات نامناسب و حتی خشونت فیزیکی به شدت بالاست.

جملات همدیگر را قطع نکنید: قطع کردن جملات همسر نشانه خطرناکی است چراکه نشان می دهد شما در عوض گوش دادن به او در تلاش هستید به او پاسخ بدهید. یادتان باشد گوش دادن درست، می تواند از بخشی از سوءتفاهم ها و فوران هیجانات ناخوشایند در همسر پیشگیری کند.

محدود به یک مسئله بحث کنید: اگر قرار باشد در زمان بحث درباره یک موضوع، فهرستی از مسائل گذشته را بیان کنید، می توانید مطمئن باشید که بحث شما نه فقط به نتیجه نخواهد رسید که دعوا به جاهای باریک کشیده خواهد شد. اگر در ذهن شما مسائل زنجیروار به هم مربوط اند، آن ها را یکی یکی یادداشت کنید. یادداشت آن ها و تعهد به بیان تنها یکی از آن ها می تواند به شما کمک کند تا هنگام صحبت، خود را محدود به یک مورد کنید. در عین حال که این یادداشت کردن به شما اطمینان می دهد موارد را از یاد نبرده اید و هر موقع بخواهید می توانید درباره یکی دیگر از آن ها صحبت کنید.

به شخصیت همسرتان حمله نکنید: در زمان طرح موضوع، پای ویژگی های شخصیتی و اخلاقی همسرتان را به میان نکشید. ادعای این که این موضوع به خاطر فلان ویژگی تو ایجاد شده و ... تنها اختلافات را شدیدتر می کند و بحث را به حاشیه می کشاند. علاوه بر آن همسر شما هم به احتمال زیاد در عوض شنیدن دلخوری شما، شروع به دفاع از خود خواهد کرد.

عذرخواهی اصولی را از یاد نبرید: بسکمک از ما روش درست عذرخواهی را بلد نیستم. یادتان باشد گفتن جملاتی مانند باشه، حالا، من عذر می خوام اما یادت باشه تو هم ... یا بیا اصلا من میگم ببخشید، ببینم تو ماجرا رو تموم می کنی یا نه و ... نشان دهنده ناآشنایی با روش درست عذرخواهی است. اگر می خواهید از این ابزار بهره کامل را ببرید، حتما با روش درست عذرخواهی آشنا شوید.

منبع: جام جم آنلاین

به "چطور تنش و دعوا را در خانه کم کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور تنش و دعوا را در خانه کم کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید