10 زن پرنفوذ دنیا به انتخاب مجله فوربس

به گزارش وبلاگ اریکه، روزنامه خراسان: خانمی 34 ساله که جوان ترین نخست وزیر دنیا شد، بهانه ای شد تا با 10 زن پرنفوذ دنیا به گزارش مجله فوربس بیشتر آشنا شویم.

10 زن پرنفوذ دنیا به انتخاب مجله فوربس

یکی از پربازدیدترین پست های شبکه های اجتماعی در 24 ساعت گذشته، ماجرای حکومت زنان در فنلاند است! با انتخاب جوان ترین نخست وزیر تاریخ جهان، حالا ائتلاف سیاسی پشت سر نخست وزیر جدید این کشور، یک ائتلاف کاملا زنانه است که رهبران هر پنج حزب عضو ائتلاف زن هستند و سن چهار رهبر عضو دولت ائتلافی زیر 35 سال است.

سانا مارین وزیر 34 ساله و سابق حمل و نقل فنلاند به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شد تا لقب جوان ترین نخست وزیر جهان را به نام خودش ثبت کند. نکته جالب درباره او این است که به تازگی در گفت و گویش با رسانه های فنلاندی گفته که در آپارتمانی اجاره ای با مادرش زندگی می نماید. او در سال 2015 میلادی و در 30 سالگی از شهر تامپره فنلاند، نماینده پارلمانی در کشورش شد.

ضمناً، خانم مارین که از هفت ماه پیش وزیر حمل و نقل فنلاند شده بود و حالا هم جوان ترین نخست وزیر جهان است، یک دختر 22 ماهه دارد. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی سلام با 10 خانم پرنفوذ جهان در سال 2019 به انتخاب مجله معتبر فوربس آشنا خواهید شد. در خور ذکر است که مجله فوربس هر دو هفته یک بار منتشر می گردد و تقریبا مشهورترین مجله اقتصادی جهان به شمار می آید و ذکر انتخاب های این مجله به معنای تایید آن نیست.

غیرقابل پیش بینی بی رحم و عمل گرا!

نام:

آنگلا مرکل

ملیت:

آلمانی

شغل:

سیاستمدار

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با آن مدل موی ساده و کوتاهش، پرنفوذترین زن جهان است. او از سال 2005 تا به امروز صدراعظمی آلمان را بر عهده دارد. پدرش کشیش و مادرش یک معلم بوده و نکته جالب درباره آنگلا، این است که در مدرسه پلی تکنیک شهر تمپلین آغاز به تحصیل نموده و به عقیده معلمان و هم کلاسی هایش، در دوران نوجوانی کمتر مورد توجه، اما دارای روابط اجتماعی خوبی بوده است. شواهد نشان می دهد مرکل خیلی درگیر سبک پوشش اش نیست.

او سال هاست که ساده پوشی را انتخاب نموده و خیلی به مدل و سبک لباس هایش اهمیت نمی دهد، یعنی بیشتر از یک مدل خاص، اما در رنگ های متفاوت استفاده می نماید. این روز ها او را سیاست مداری غیرقابل پیش بینی، مرموز، بی رحم و عمل گرا می خوانند. او بار ها با سیاست های آمریکا همسو شده و مخالفت شدید اپوزیسیون این کشور را برانگیخته تا جایی که یک بار، رئیس حزب سوسیال دموکرات، اظهارات مرکل را سجده در برابر دولت آمریکا دانست!

بدجور سرسخت و غیرقابل انعطاف!

نام:

ترزا می

ملیت:

انگلیسی

شغل:

سیاستمدار

نخست وزیر پیشین انگلیس، ترزا می دومین زن با نفوذ جهان است. او در 21 سالگی کارمند بانک مرکزی انگلیس شد و شش سال بعد برای اولین بار در انتخابات مجلس عوام انگلیس نامزد شد که طبیعتا هم باخت، اما ناامید نشد تا این که در 32 سالگی وارد مجلس این کشور شد. کارشناسان سیاسی در انگلیس، او را فردی بدجور سرسخت، محکم و غیرقابل انعطاف می دانند.

همچنین او را فردی مطمئن توصیف می نمایند، یعنی اگر کاری را به او بدهند به انتها می رساند و پیگیری اش در به ثمر رساندن یک کار، گاهی باعث تعجب اطرافیانش می گردد. ترزا می، اول مرداد سال جاری جای خود را به نخست وزیر بعدی انگلیس یعنی جانسون داد و بعد از این ماجرا گفت: از امروز من با شوهرم بیشتر بیرون می روم، می خواهم بیشتر آشپزی کنم و می توانم زمان بیشتری را برای تماشای کریکت بگذارم!

عاشق پول، غواصی و باغبانی!

نام:

کریستین لاگارد

ملیت:

فرانسوی

شغل:

حقوق دان

کریستین مادلین اودته لاگارد، حقوق دان فرانسوی، وزیر اقتصاد پیشین فرانسه و تا همین چند ماه پیش رئیس صندوق بین المللی پول بود. او در پاریس و در یک خانواده فرهیخته از لحاظ علمی به جهان آمد. پدر او استاد دانشگاه و مادرش، معلم بود. او که به قول پدرش از بچگی عاشق پول و درآمدزایی بود، رشته حقوق را برای رسیدن به اهدافش انتخاب کرد و پیروز به کسب مدرک دکترای این رشته از دانشگاه پاریس شد.

لاگارد تا کانون دو بار طلاق گرفته و دارای دو پسر از این ازدواج هاست. سرگرمی او غواصی، شنا و باغبانی است که در مصاحبه هایی به آن ها اشاره نموده است. لاگارد در 2007 از طرف نیکولا سارکوزی به عنوان وزیر دارایی انتخاب شد.

و اولین زنی است که به عنوان رئیس صندوق بین المللی پول انتخاب شد و در سال 2011 در رده نهم فهرست زنان قدرتمند جهان قرار داشت، فهرستی که سال جاری رده سوم آن را به نام خود زد.

از کارگری ساده تا مدیرعاملی پیروز!

نام:

مری بارا

ملیت:

فنلاندی

شغل:

مدیرعامل شرکت جنرال موتورز

بارا، نخستین زنی است که ریاست یکی از اصلی ترین غول های خودروسازی جهان را بر عهده گرفته است. پدر او 40 سال در یک کارخانه ماشین سازی به نام پونتیاک کار می کرد. مری با یاری پدرش، پس از خاتمه تحصیلات دبیرستان درحالی که 18 سال بیشتر نداشت در شرکت خودروسازی جنرال موتورز به عنوان یک کارگر ساده مشغول کار شد و از این طریق، شهریه دانشگاهش را پرداخت می کرد.

پشتکار، کوشش، انگیزه، تحقیق، مطالعه و ... باعث شد تا او در سال 2008 به سمت معاونت مهندسی فراوری این کارخانه برسد. انتها در سال 2014 و با نظر همه اعضای هیئت مدیره جنرال موتورز، به سمت مدیرعامل اجرایی این شرکت انتخاب شد. بارا هم اکنون، عضو هیئت امنای دانشگاه استنفورد و یکی از 12 نفری است که در هیئت مدیره شرکت دیزنی حضور دارد. نکته جالب این که او سال گذشته در رتبه 62 فهرست زنان قدرتمند بود و سال جاری به رتبه چهارم رسیده است.

دختر کو ندارد نشان از پدر!

نام:

ابیگل جانسون

ملیت:

آمریکایی

شغل:

مدیرعامل یک شرکت سرمایه گذاری

ابیگل پیرپونت جانسون متولد دسامبر 1961 میلادی در بوستون آمریکا، نایب رئیس شرکت سرمایه گذاری فیدلتی است. اگر برای تان سوال است فیدلتی چیست، باید بدانید یک شرکت چندملیتیِ فعال در زمینه ارائه خدمات مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مدیریت ثروت و خدمات بیمه عمر است. ریاست این شرکت بر عهده پدر ابیگل، ادوارد جانسون است.

در ادامه، خانم جانسون در سال 2016 رسما به عنوان رئیس و مدیرعامل این شرکت سرمایه گذاری که 45 هزار کارمند در سرتاسر جهان دارد، توسط پدرش منصوب شد. نکته جالب درباره او، این که دانش آموخته رشته هنر در سال 1984 است و زمانی که دید علاقه زیادی به تجارت و اقتصاد دارد، وارد دانشگاه هاروارد شد و در سال 1988 در رشته مدیریت بین الملل توانست دانش آموخته گردد. او متاهل است و دو فرزند دختر دارد.

نیمه بهتر بیل گیتس!

نام و نام خانوادگی:

ملیندا فرنچ گیتس

ملیت:

آمریکایی

شغل:

عضو هیئت مدیره بنیاد گیتس

ملیندا گیتس 55 ساله بیش از هر چیز دیگر به عنوان نیمه دیگر بیل گیتس شناخته می گردد. بعضی حتی پا را از این فراتر می گذارند و می گویند او نیمه بهتر بیل گیتس است! ملیندا که اکنون مادر سه فرزند است در سال 1987 در انتشارات مایکروسافت با بیل آشنا و زمینه ازدواجش با او فراهم شد. او که ثروتی 4/89 میلیارد دلاری را با همسرش شریک است، به عنوان شریک همسرش در ریاست بنیاد بیل و ملیندا گیتس، به یکی از با نفوذترین زنان خیر جهان بدل شده است.

او مدیر سابق بعضی محصولات شرکت مایکروسافت است و در سال 2013 به عنوان سومین زن پرنفوذ جهان شناخته شد. خانم گیتس مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم کامپیوتر و اقتصاد از دانشگاه دوک و مدرک MBA را هم از همین دانشگاه در سال 1987 میلادی دریافت نموده است. ملیندا نشان آزادی دولت اسپانیا را در سال 2006 میلادی برای فعالیت های خیرخواهانه اش دریافت کرد.

همه چیز از گاراژ آغاز شد!

نام و نام خانوادگی:

سوزان وویچیتسکی

ملیت:

لهستانی

شغل:

مدیرعامل یوتیوب

سوزان دایان وویچیتسکی، کارآفرین اهل آمریکاست که مدیرعاملی شرکت یوتیوب را بر عهده دارد. او در این سمت جایگزین سالار کمانگر مدیرعامل ایرانی شرکت یوتیوب شد. در سال 1998 سرگئی برین و لری پیج از بنیان گذاران گوگل، گاراژ خانه وویچیتسکی را اجاره و نخستین دفتر گوگل را آن جا برپا کردند.

ماجرا از این قرار بود که سوزان و همسرش، خانه 180 متری خود را به قیمت 600 هزار دلار خریداری نموده بودند و برای مدیریت هزینه های قسط خرید خانه، مجبور به اجاره دادن گاراژش شدند. شاید قرارداد ساده اجاره گاراژ خانه آن ها را بتوان نقطه عطفی در کل تاریخ جهانی فناوری دانست. او در سال 1999 به عنوان نخستین مدیر بازاریابی شرکت گوگل معرفی گردید. این کارآفرین 51 ساله تنها فرزند پیروز خانواده اش نیست. دیگر فرزند این خانواده جانت، دکترای انسان شناسی دارد و دختر دیگر آن ها یعنی آن، از مدیران مشهور آمریکایی است که شرکتی در حوزه مهندسی ژنتیک در آمریکا دارد.

وارث تاج و تخت پدر!

نام و نام خانوادگی:

آنا پاتریسیا بوتین

ملیت:

اسپانیایی

شغل:

مدیرعامل بانک

آنا پاتریسیا بوتین، متولد 1960 بانکدار و مدیر ارشد اجرایی اسپانیایی است که هم اکنون ریاست هیئت مدیره گروه سانتاندر را بر عهده دارد. گروه سانتاندر، گروه بانکداری اسپانیایی است که به عنوان بزرگ ترین بانک منطقه یورو شناخته می گردد. او دختر بزرگ آقای بوتین است که تا سال 2014 حدود 30 سال مدیریت این بانک را بر عهده داشت. خانم بوتین به پنج زبان جهان مسلط است. او در 53 سالگی به یکی از زنان قدرتمند جهان در حوزه اقتصاد تبدیل شده است.

سخت کوشی و مهارت های وی موقعیت او را در گروه سانتاندر و خارج از کشور بالا برده و شرایط اقتصادی این بانک را در اوضاع بد اقتصادی هم پایدار نگه داشته است. دنیس لوکتیه، خبرنگار یورونیوز درباره زندگی او گزارش می دهد: بسیاری آنا پاتریسیا بوتین را وارث طبیعی تاج و تخت سانتاندر می بینند، بانکی که برای سه نسل تحت اختیار این خانواده بوده است. با این حال همه از او حمایت نمی نمایند. منتقدان می گویند که بانکداری مدرن، جای روش های قدیمی انتقال موروثی مقام نیست.

جسور باشید و خوش بین!

نام و نام خانوادگی:

مریلین هیوسن

ملیت:

آمریکایی

شغل:

مدیرعامل اجرایی

مریلین هیوسن 66 ساله، مدیرعامل اجرایی شرکت لاکهید است. شرکت لاکهید مارتین یکی از بزرگ ترین پیمانکاران صنایع هوافضا و سیستم های انرژی تجدیدپذیر در جهان محسوب می گردد که تعداد کارکنان آن 105 هزار نفر است و درآمد سالانه 53 میلیارد دلاری دارد. خانم هیوسن همچنین از اعضای هیئت مدیره شرکت های دوپونت و سندیا کورپوریشن هم به شمار می آید که شرکت دوپُن، در سال 2009 سومین شرکت شیمیایی جهان بر اساس ارزش بازار و نهمین شرکت شیمیایی، از نظر میزان درآمد بوده است.

او مدرک کارشناسی مدیریت تجارت و کارشناسی ارشد اقتصاد دارد. خانم هیوسن در 9 سالگی پدرش را بر اثر سکته قلبی از دست داد که بعد ها از آن به عنوان یک شوک در زندگی خودش و مادرش یاد کرد. خانم هیوسن درباره راز های پیروزیت در مدیریت می گوید: هنگامی که یک چالش خاص را درک و گزینه ها را ترسیم کردید، باید در تصمیم گیری های جسورانه و خوش بینانه اطمینان داشته باشید.

پیشرفت و راحتی سازگار نیستند

نام و نام خانوادگی:

جینی رومتی

ملیت:

آمریکایی

شغل:

مدیرعامل اجرایی شرکت IBM

جینی رومتی کارآفرینی است که هم اکنون در صندلی مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت IBM قرار گرفته است. شرکتی که در زمینه فراوری و فروش نرم افزار و سخت افزار، خدماتی مانندمیزبانی وب، فناوری نانو و رایانه های بزرگ فعالیت می نماید. رومتی از 2012 به عنوان مدیرعامل شرکت IBM معرفی گردید. او دانش آموخته مهندسی برق در مقطع کارشناسی است و از سال 1981 وارد شرکت مذکور شد.

رومتی رده های مختلف مدیریتی را تجربه نموده و هشت بار نامش در فهرست 50 زن پرنفوذ در کسب و کار که توسط مجله فرچون منتشر می گردد، قرار گرفته است و در سال 2012 هم در فهرست مجله فوربس در بین 100 زن کارآفرین صندلی پانزدهم را به خودش اختصاص داد. جینی رومتی یک بار در پاسخ به سوال کسی که از او پرسید: آیا ممکن است راحتی و پیشرفت در کنار هم وجود داشته باشند؟ پاسخ داد: فکر نمی کنم. هر شخص باید میان این دو مورد یکی را انتخاب کند و انتخاب خود او پیشرفت بود، پیشرفتی حاصل کوشش زیاد.

منابع: مجله فوربس، businessinsider

منبع: برترین ها

به "10 زن پرنفوذ دنیا به انتخاب مجله فوربس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 زن پرنفوذ دنیا به انتخاب مجله فوربس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید