کشیدن چارت در اکسل

به گزارش وبلاگ اریکه، رپرتاژ آگهی- اکسل به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای کار با داده در جهان شناخته می گردد. این نرم افزار همچنین پس از نرم افزار ورد و پاورپوینت، محبوب ترین محصول در مجموعه آفیس به حساب می آید.(در مجموعه نرم افزارهای آفیس به آموزش ورد ، اکسل، پاورپوینت و اکسس احتیاج دارید.)

کشیدن چارت در اکسل

با این نرم افزار می توان اطلاعات را مرور، دسته بندی و سازماندهی کرد و نتیجه را به صورت چارت یا نمودار نمایش داد. نمایش چارت به ما یاری می نماید درک بهتری از داده ها داشته باشیم و نتایج آنالیز را نمایش دهیم. در اینجا قصد داریم به کشیدن چارت در اکسل بپردازیم. برای آموزش کشیدن چارت در اکسل با ما همراه باشید.

چرا به چارت احتیاج داریم؟

فرض کنید می خواهید آمار فروش شرکت در ده ماه اخیر را برای سرمایه گذاران و مدیران سطح بالا شرح دهید. اطلاعات فروش در اختیار شما است و فرایند صعودی یا نزولی در آن قابل مشاهده است. اما در یک جلسه یک ساعته با مدیران سطح بالا چگونه می توان تمام نتیجه های ممکن از این اطلاعات را بیان نمود و راه کارها را به بحث گذاشت؟ نمودار یا چارت یک نمایش گرافیکی از اطلاعات است که فهم آن را برای مخاطبان ساده تر می نماید. با استفاده از چارت می توان:

** فرایند صعودی یا نزولی را (مثلاً برای آمار فروش یا ریزش مشتری) نمایش داد و نقش عوامل مختلف مثل زمان را روشن کرد (برای مثال در ماه مهر صعود داشتیم اما در آبان با نزول روبرو شدیم).

** سهم یک عامل در یک اتفاق را نشان داد (برای مثال 30 درصد فروش به وسیله وبسایت اجرا شده است)

** مقایسه بین دو یا چند پدیده یا عامل را نشان داد (برای مثال میزان مشارکت کارکنان بخش بازاریابی)

** پراکندگی را نشان می دهد.

** و ده ها مورد ریز و درشت دیگر

همان طور که می بینید، چارت ها یک ابزار مهم برای کسب وکار یا تحصیل به حساب می آیند. با استفاده از چارت می توان نتایج تحقیق را به نمایش درآورد یا سرمایه گذاران یک شرکت را برای سرمایه گذاری روی یک ایده جدید قانع کرد. اما چگونه؟

آموزش کشیدن چارت در اکسل

کشیدن چارت در نرم افزار Excel کار چندان سختی نیست. اما در آموزش excel به این بخش به شدت پرداخته می گردد زیرا جز موارد مهم و حیاتی است .احتمالاً بیشتر شما در پروژه های ساده درسی خود با رسم نمودار میله ای در اکسل روبرو بوده اید. آفیس در نرم افزارهای مختلف خود هر زمان احتیاج به چارت باشد، از اکسل استفاده می نماید. اکسل اطلاعات را به صورت جدول گرفته و در نهایت به یک نمودار از نوع انتخابی شما تبدیل خواهد نمود. برای همین قبل از هر چیزی، تسلط به دسته بندی (جدول بندی) اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که سطر و ستون های جدول شما در نهایت چارچوب نمودارتان را شکل خواهند داد. انواع چارت قابل استفاده در اکسل عبارت اند از:

* نمودار ستونی (Column Chart): این نمودار برای مواقعی است که تعدادی متغیر یا داده عددی برای یک سری دسته بندی (Category) در اختیار داشته باشیم. خصوصاً وقتی که قصد ما مقایسه دو یا چند عامل باشد. به شکل زیر توجه کنید. در این شکل آمار فروش سال 2009 در فصل های مختلف (دوره های سه ماهه) در شرق آسیا، با آمار فروش سال 2010 در همین شرایط مقایسه شده است.

اکسل به شما امکان رسم این نمودار در حالت سه بعدی را هم می دهد. برای نمایش جزئیات بیشتر می توانید از Stacked Column بهره ببرید.

* نمودار خطی (Line Chart): این نمودار در مواردی استفاده می گردد که می خواهیم تأثیر دو عامل را روی مقدار یک متغیر بسنجیم. همه ما نمودارهای خطی زمان دبیرستان در درس فیزیک را به خاطر داریم. جایی که اثر دو عامل مثل زمان و شتاب روی یک متغیر مثل سرعت سنجیده می شد. از نمودارهای خطی برای مقایسه تغییرات دو متغیر یا تغییرات یک متغیر نسبت به یک مقدار استاندارد هم استفاده می گردد.

* نمودار دایره ای (Pie Chart): این نمودار معمولاً برای نشان دادن سهم یک سری عامل در یک اتفاق مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال سهم آلاینده های مختلف در آلودگی هوای شهر تهران. در اکسل امکان رسم نمودار دایره ای سه بعدی، ترکیب دو نمودار دایره ای و ترکیب نمودار دایره ای و میله ای هم وجود دارد.

* نمودار میله ای (Bar Chart): نمودار میله ای یکی از بهترین راه ها برای مقایسه چند عامل یا متغیر است. شما همچنین می توانید با اکسل نمودار میله ای سه بعدی یا پشته ای (Stacked) بسازید.

* نمودار مساحتی (Area Chart): این نمودار مشابه نمودار خطی است با این تفاوت که مساحت زیر نمودار هم جزوی از آن محسوب می گردد. کاربرد این نمودار برای زمان هایی است که متغیر مجموع مد نظر باشد. برای مثال مجموع فروش در 6 ماه به جای فروش در زمان های معین.

* نمودار حبابی (Bubble Chart): در این نمودار مقادیر مختلف متغیر مورد نظر با حباب هایی نمایش داده می شوند. سایز حباب به ما وزن متغیر را نشان می دهد و در سطر و ستون، عوامل مؤثر بر آن متغیر قرار دارند.

مواردی که گفتیم مهم ترین و پرکاربردترین چارت های اکسل بودند. برای استفاده از این چارت ها کافی است ابتدا داده های خود را به صورت سازماندهی شده و جدولی وارد اکسل نموده و پس از انتخاب تمام خانه های آن جدول، از زبانه Insert روی نمودار مورد نظر کلیک کنید. پس از رسم نمودار بر اساس جدول، امکان عوض کردن رنگ ها، فونت ها و شکل کلی نمودار از زبانه های Design و Format مخصوص به چارت برای شما وجود خواهد داشت. با راست کلیک روی چارت ایجاد شده می توانید نوع آن را عوض نموده و اطلاعات تازه به آن وارد کنید. همچنین می توانید آن را به صورت Template ذخیره نموده یا با کپی پیست، در نرم افزارهای دیگر مجموعه آفیس از آن بهره ببرید. البته باید توجه داشته باشید که رسم نمودار یا سازماندهی اطلاعات، بیشتر از ابزار، به دانش مدیریت داده احتیاج دارد. برای همین قبل از رفتن به سراغ ابزارهایی مثل اکسل، مهارت هایی مثل دسته بندی داده را در خود تقویت کنید.

کلام آخر

اکسل یکی از بهترین نرم افزارهای مجموعه آفیس و یک ابزار فوق العاده برای کار با دیتا است. برای استفاده از این نرم افزار بهتر است به کار با داده و سازماندهی اطلاعات مسلط بوده و انواع نمودار را بشناسید. در اکسل امکان رسم انواع نمودار با بهره گیری از فاکتورهای گرافیکی وجود دارد. با استفاده درست از این نرم افزار می توانید بهترین نمودارها را ساخته و ارائه های خود را به پشتوانه آن ها قوی تر کنید. یک نمودار خوب علاوه بر تقویت ارائه، به شما یاری می نماید نتایج کار خود را بهتر آنالیز نموده و به دیگران انتقال دهید. از این طریق ارائه راه حل برای برنامه ریزی های آینده ساده تر خواهد شد.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "کشیدن چارت در اکسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشیدن چارت در اکسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید