کشورهای (OECD) سالانه 317میلیارد دلار ازبخش کشاورزی حمایت می کنند

به گزارش وبلاگ اریکه به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سیدحسن کاظمی با اشاره به این که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) سالانه اقدام به پایش فرایند تحولات سیاستی کشاورزی کشورهای عضو می نماید، گفت:بر اساس آخرین گزارش منتشر شده که مربوط به وضعیت تحولات سیاستی 51 کشور، شامل 35 کشور عضو (OECD) و 10 کشور با اقتصاد نوظهور و 6 کشور عضو اتحادیه اروبا و غیر عضو OECDمی باشد، در مجموع کشورهای مشمول این بررسی در فاصله سال های 2015 الی 2017 به طور متوسط سالانه بالغ بر 620 میلیارد دلار از بخش کشاورزی حمایت کرده اند.

کشورهای (OECD) سالانه 317میلیارد دلار ازبخش کشاورزی حمایت می کنند

وی ادامه داد: میانگین حمایت سالانه 35 کشور عضو OECD از بخش کشاورزی معادل 317 میلیارد دلار و میانگین حمایت توسط کشورهای نوظهور اقتصادی معادل 297 میلیارد دلار بوده است.

کاظمی گفت: 78 درصد از کل حمایت مربوط به حمایت مستقیم از تولید نمایندگان کشاورزی و 14 درصد مربوط به حمایت از بخش کشاورزی در چارچوب خدمات عمومی بوده است.

وی افزود: بیشترین حمایت مستقیم از تولیدنمایندگان توسط کشورهای استرالیا (54 درصد از کل حمایت)، شیلی (51 درصد از کل حمایت)، نیوزیلند (7 درصد از کل حمایت) و برزیل و کانادا کمتر از 30 درصد از کل حمایت بوده است.

کاظمی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای عضو OECD و در اکثر کشورهای نوظهور اقتصادی شاخص حمایت قیمتی بازار، بزرگترین بخش شاخص حمایت از تولیدنمایندگان را تشکیل داده است.

رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی،اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی شرح داد: حمایت قیمتی بازار جزء مهمی از حمایت تولید نماینده در ژاپن و ترکیه (بیش از 80 درصد سهم حمایت از تولید نماینده) و در چین بیش از 50 درصد و در کره بیش از 90 درصد بوده است.

کاظمی گفت: مصرف نمایندگان مواد غذایی در بسیار از کشورهای مورد مطاله، همچنان بخش عمده هزینه های حمایت از تولید نمایندگان را بر عهده دارند.

وی خاطرنشان ساخت: حمایت از نظام های نوآوری کشاورزی در بسته سیاستی کشورها از طریق افزایش هزینه های عمومی که به آن اختصاص می یابد تاکید روز افزون صورت می گیرد.

رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی،اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی تاکید کرد: در اکثر کشورهای مورد مطالعه همچنان بخش دولتی نقش عمده ای در انجام تحقیق و توسعه کشاورزی ایفا می نماید.

وی با اشاره به این که در گزارش یاد شده به بهبود هدفمندسازی حمایت از تولیدنمایندگان برای دستیابی به اهداف بخش به عنوان سیاستی حیاتی و ضروری تاکید شده است،افزود: همچنین در گزارش آمده است که نظام های مدیریت مخاطرات می بایست مقاومت تولید نمایندگان را نسبت به تغییرات آب و هوایی،بازار و سایر شوک ها تقویت نماید.

وی ادامه داد: علاوه بر این تاکید شده است که دولت ها باید نقش سازنده ای در ارایه اطلاعات و سایر خدمات عمومی برای کشاورزان به منظور تسهیل توسعه ابزارها و راهبردهای مدیریت مخاطرات را ایفا نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشورهای (OECD) سالانه 317میلیارد دلار ازبخش کشاورزی حمایت می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای (OECD) سالانه 317میلیارد دلار ازبخش کشاورزی حمایت می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید