کشف نوزاد کیهان؛ جوان ترین سیاره نوترونی

به گزارش وبلاگ اریکه، ستاره های نوترونی خوشه هایی چگال و از جنس موادی هستند که از ابرنواختر شدن و انفجار ستاره ها به جا می ماند. واپسین ستاره ای که به جا می ماند، نوع خاصی از جرمی به نام مغنااختر (magnetar) است و جوان ترین ستاره ای است که می توان دید.

کشف نوزاد کیهان؛ جوان ترین سیاره نوترونی

طرح یک هنرمند از دو ستاره نوترونی در حال ادغام

ستاره شناسان ناسا و سازمان فضایی اروپا جوان ترین سیاره نوترونی در نوع خودش را کشف کرده اند. این ستاره که سویفت جی1818.0-1607 نام دارد، 240 سال بیش تر سن ندارد. در حالی که به گفته ناسا، سن بیشتر ستاره های نوترونی میلیارد ها سال است.

ستاره های نوترونی خوشه هایی چگال و از جنس موادی هستند که از ابرنواختر شدن و انفجار ستاره ها به جا می ماند. واپسین ستاره ای که به جا می ماند، نوع خاصی از جرمی به نام مغنااختر (magnetar) است و جوان ترین ستاره ای است که می توان دید.

ماده تشکیل دهنده ستاره نوترونی به قدری چگال است که به گفته ناسا یک قاشق از جرم این ستاره تحت جاذبه زمین 4 میلیارد تن وزن دارد. این ستاره در 12 مارس و پس از رهاسازی رگباره عظیمی از پرتو های ایکس کشف شد. سپس سن آن با بررسی های انجام گرفته توسط رصدخانه ایکس ام ام نیوتن و تلسکوپ نواستار سازمان ناسا مورد تایید قرار گرفت.

گسیل پرتو ایکس این ستاره دست کم 10 برابر حالت عادی شد، ولی این پدیده ها به قدری سریع رخ می دهد که محققان باید به سرعت فعالیت شان را رصد کنند. ممکن است روشنایی در عرض چند روز ناگهان افزایش یابد و سپس در گذر ماه ها و سال ها به تدریج کاهش یابد.

ناندا ری، محقق موسسه علوم فضایی واقع در بارسلون، می گوید: این جرم زمانی از حیات مغنااختر را به ما نشان می دهد که از آن چه قبل تر دیده ایم عقب تر است؛ یعنی اندکی بعد از شکل گیری آن.این ستاره خاص در منظومه ساگیتاریوس واقع شده است که نسبتاً به زمین نزدیک است و بیش از حدود 16 هزار سال نوری با زمین فاصله ندارد.

محققان با استفاده از این اندازه گیری توانستند محاسبه کنند که گسیل نوری که می بینیم، از چه زمانی آغاز شده است. طبق بسیاری از مدل های علمی، خواص فیزیکی این گونه ستارگان در گذر زمان تغییر می کنند و وقتی جوان تر هستند، فعال ترین شرایط را دارند.

نمونه سازی های جدید نادر است، اما احتمال دارد که بتوان با استفاده از داده های گرد آمده از سویفت جی1818.0-1607، دقت این مدل ها را افزایش داد. مغنااختر ها علاوه بر پرتو های ایکس می توانند رگباره های عظیم پرتو گاما (پرانرژی ترین شکل نور در کیهان) و باریکه های پایای امواج رادیویی (کم انرژی ترین شکل نور در کیهان) را منتشر کنند.

ستاره های نوترونی منتشرکننده این امواج رادیویی، تپ اختر رادیویی (radio pulsars) نام دارند و سویفت جی1818.0-1607 یکی از پنج مغنااختر شناخته شده است که تپ اختر رادیویی هم هستند. ویکتوریا کاسپی، مدیر موسسه فضایی مک گیل در دانشگاه مک گیل کانادا، می گوید: ویژگی جالب مغنااختر ها این است که جمعیت کاملاً متنوعی دارند.

هر بار که یکی از آن ها را پیدا می کنیم، روایت گر داستان متفاوتی است. خیلی عجیب و نادر هستند و فکر نکنم گستره کامل امکان های آن ها را دیده باشیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "کشف نوزاد کیهان؛ جوان ترین سیاره نوترونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نوزاد کیهان؛ جوان ترین سیاره نوترونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید