کرونا عامل کاهش چشمگیر علاقه انگلیسی ها به برگزیت

به گزارش وبلاگ اریکه، نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که بحران کرونا سبب شده علاقه به خروج سریع از اتحادیه اروپا حتی در بین حامیان برگزیت در انگلیس به شدت کاهش یابد.

کرونا عامل کاهش چشمگیر علاقه انگلیسی ها به برگزیت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اریکه به نقل از نشریه بیلد آلمان، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که آنچه که میلیون ها هوادار عضویت در اتحادیه اروپا در انگلیس و اتحادیه اروپا نتوانستند درباره برگزیت ایجاد نمایند، حالا ویروس کرونا شرایط آن را فراهم آورده است.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که در سایه بحران کرونا انگلیسی ها علاقه خود به برگزیت را از دست می دهند.

بر این اساس در انگلیس اکثریت قریب به اتفاق شهروندان (77 درصد) به طور ناگهانی خواستار تعویق تاریخ تکمیل خروج کشورشان از اتحادیه اروپا که برای آخر سال 2020 برنامه ریزی شده است هستند.

این نتیجه یک نظرسنجی هنوز منتشر نشده موسسه Focaldata برای سازمان موسوم به بهترین برای انگلیس است که نشریه بیلد آلمان پیش از انتشار به آن دسترسی پیدا نموده است.

انگلیس در 31 ژانویه رسما از اتحادیه اروپا خارج شد، اما تا سرانجام امسال میلادی این کشور همچنان بخشی از بازار داخلی و اتحادیه گمرکی این اتحادیه باقی می ماند. اتحادیه اروپا و انگلیس می خواهند در دوران پسا برگزیت که تا سرانجام امسال میلادی مقرر شده است شراکت آینده خود و به ویژه مناسبات تجاری را تنظیم نمایند.

روز آدینه طرفین مذاکره نماینده از جو متشنج گفتگوها سخن گفتند. حداکثر تا اواخر ماه ژوئن باید انگلیسی ها در این باره تصمیم بگیرند که آیا می خواهند دوران گذار بعد از برگزیت را تمدید نمایند و به مذاکرات درباره شراکت آینده با بروکسل شانس بهتری بدهند.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس تا به حال تمدید دوران گذار را به شدت رد نموده است. اگر اوضاع به همین ترتیب ادامه یابد آخر امسال میلادی خطر وقوع برگزیت سخت ایجاد می گردد.

حالا نتیجه این نظرسنجی نشان می دهد که انگلیسی ها با توجه به شوک حاصل از کرونا و شرایط بدی که کشورشان در دوران این بحران پیدا نموده است آماده اند دوران گذار را تمدید نمایند.

سخنگوی بوریس جانسون چندی پیش اعلام نموده بود که انگلیس تمدید تاریخ دوران گذار را از اتحادیه اروپا درخواست نخواهد نمود و اگر اتحادیه اروپا چنین درخواستی از لندن کند به آن پاسخ منفی خواهد داد.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که 77 درصد انگلیسی ها موافق تمدید دوران گذار هستند تا به این ترتیب دولت بتواند بر مبارزه با بحران کرونا تمرکز کند.

این نظر سنجی همچنین نشان می دهد که در بین افراد بزرگسال تا 34 سال از هر 10 بریتانیایی 9 نفر خواستار این مسئله هستند. 56درصد حامیان برگزیت موافق تعویق نامحدود دوران گذار پسا برگزیت تا زمان فراوری واکسنی برای کرونا هستند و 44 درصد هم خواستار تمدید یک ساله دوران گذار پسا برگزیت هستند.

پروفسور لاین بگ از کارشناسان برگزیت در پاسخ به این پرسش که آیا جانسون در این شرایط مجبور به تغییر موضع خود در مذاکرات پسا برگزیت خواهد شد در این باره ابراز تردید نموده و در عین حال گفت: البته بحران کرونا به لحاظ تئوری بهانه خوبی برای جانسون است که با تمدید دوران گذار موافقت کند.

البته پروفسور بگ بر این باور است که افکار عمومی انگلیس به سرعت تغییر خواهد نمود.

دور بعدی مذاکرات پسا برگزیت احتمالا در هفته اول ژوئن برگزار می گردد. این دور مذاکرات هم به دلیل شیوع کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می گردد.

انگلیس رسما به دنبال توافقی تجاری با اتحادیه اروپا مشابه کانادا و ژاپن است. این کشور در حقیقت می خواهد در بسیاری زمینه ها وضع موجود و امتیازات خود در اتحادیه اروپا حفظ کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کرونا عامل کاهش چشمگیر علاقه انگلیسی ها به برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا عامل کاهش چشمگیر علاقه انگلیسی ها به برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید