کرونا در اروپا، از اقدامات قانونی بروکسل علیه آسترازنکا تا بحران سیاسی در دولت ائتلافی ایتالیا

به گزارش وبلاگ اریکه، جدیدترین اخبار کرونا از اروپا از بالا دریافت اختلافات در دولت ائتلافی ماریو دراگی در ایتالیا درباره چگونگی پیشبرد فرایند مبارزه با کرونا و تصمیمات اتحادیه اروپا برای اقدامات قانونی علیه شرکت آسترازنکا حکایت دارد.

کرونا در اروپا، از اقدامات قانونی بروکسل علیه آسترازنکا تا بحران سیاسی در دولت ائتلافی ایتالیا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اریکه، بحران کرونا با همه عواقب سیاسی، اجتماعی و مالی آن همچنان در اروپا ادامه دارد.

بیش از 21 درصد آلمانی ها اولین دوز از واکسن کرونا را دریافت نموده اند

جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که بر اساس اطلاعات نهادهای بهداشتی در آلمان حداقل بیش از 21 درصد شهروندان آلمانی حداقل یک بار علیه کرونا واکسینه شده اند.

برلین از روسیه واکسن می خرد

نخست وزیر ایالت زاکسن آلمان هم از تصمیمات برلین برای خرید 30 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی روسی اطلاع داد. وی در سفری به روسیه گفت: ما می خواهیم طی سه مرحله در ژوئن، جولای و آگوست 30 میلیون دوز واکسن روسی بخریم. این مقام آلمانی در عین حال پیش شرط آن را تایید این واکسن از طرف آژانس دارویی اروپا دانست.

نخست وزیر ایالت زاکسن در مسکو با وزیر بهداشت این کشور ملاقات و تبادل نظر کرد.

رئیس دفتر مرکل شمار بالای مبتلایان را تهدیدی برای سیستم بهداشت و درمان دانست

هلگا براین، رئیس دفتر مرکل هم از تصویب طرح موسوم به ترمز اضطراری در برابر انتقادها حمایت نموده و گفت: شمار ابتلا به این بیماری در بیشتر مناطق بسیار زیاد است و تهدیدی برای سیستم بهداشت و درمان ما محسوب می شود. اقدامات لحاظ شده در طرح ترمز اضطراری در این مناطق فورا ضرورت دارد. قبلا در بسیاری کشورها تعیین شده است که برای کاهش سریع مبتلایان این اقدامات ضرورت دارد.

طرح موسوم به ترمز اضطراری که روز گذشته در مجلس آلمان تصویب شد پیش بینی نموده است که هرگاه برای مدت سه روز پیاپی شاخص هفتگی موارد ابتلا به ویروس کرونا بیش از 100 نفر در یکصدهزار نفر جمعیت باشد، آنگاه اجرای بعضی محدودیت ها الزامی خواهد بود. این مقررات قرار است تا روز 30 ژوئن اعمال شود. تا کنون دولت های ایالت ها با بهره دریافت از ساختار نامتمرکز سیاسی آلمان در اجرای چنین قوانینی مختار بوده اند.

دولت آلمان برای اجرای چنین قانونی احتیاج به رای مجلس شورای ایالت های آلمان (بوندس رات) دارد. بر اساس قوانین فدرال آلمان، ایالت ها می توانند در این مجلس مانع از تصویب این قانون شوند. قرار است بوندس رات روز پنجشنبه 22 آوریل (2اردیبهشت) در این رابطه تشکیل جلسه دهد.

به وسیله این تغییر قانونی، دولت فدرال آلمان این اختیار را می یابد که دستورات برای تشدید محدودیت ها در سراسر آلمان را صادر کند.

95 درصد مبتلایان آلمانی به ویروس های جهش یافته آلوده می شوند

انستیتو رابرت کخ آلمان هم روز گذشته اظهار داشت که سهم آلودگی به انواع جهش یافته ویروس کرونا که نگران نماینده است به 95 درصد افزایش پیدا نموده که بیشتر مربوط به ویروس جهش یافته انگلیسی می شود.

آمریکا هم به دلیل بحران کرونا هشدارهای سفر به بعضی کشورها از جمله آلمان را به بالاترین سطح خود گسترش داده است. از روز چهارشنبه حدود 100 کشور دیگر از جمله آلمان و فرانسه به این لیست امریکا اضافه شدند. در این لیست که توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است علاوه بر آلمان، کشورهای فرانسه، انگلیس، کانادا و مکزیک هم قرار گرفته اند. دولت آمریکا روز دوشنبه اعلام نموده بود که بالاترین سطح هشدارهای سفر به زودی برای 80 درصد کشورها اعمال خواهد شد.

در آلمان هم تا اواسط آوریل 59 مورد عارضه ترومبوز مغزی و سینوسی (لخته شدن خون) بعد از تزریق واکسن آسترازنکا گزارش شده است. این عوارض مربوط به افرادی می شود که در فاصله زمانی بین 13 فوریه و 31 ماه مارس با این واکسن واکسینه شده اند. 12 نفر از جمله 6 مرد و 6 زن هم در اثر این عوارض جان خود را از دست داده اند.

مرکل خواهان گسترش اختیارات بروکسل در زمینه بهداشت و سلامت شد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواهان دادن اختیارات بیشتر به بروکسل در زمینه بهداشت و سلامت شد. وی تاکید نمود که برای این منظور قراردادهای اروپایی می تواند تغییر یابد و این درسی است که بحران کرونا به ما داده است.

به این ترتیب مرکل بعد از تجربه بحران کرونا درخواست کرد که به بروکسل در مسائل بهداشت و سلامت قدرت و اختیارات بیشتری داده شود.

وی در یک بحث آنلاین حزب مردم اروپا درباره آینده این اتحادیه گفت: در صورت لزوم برای این منظور باید قراردادهای اروپایی تغییر داده شود. من اعتقاد دارم که اروپا در زمینه بهداشت و سلامت به قدرت و اختیارات بیشتری احتیاج دارد. احتمالا برای این منظور باید قرادادهای اروپایی اصلاح شود. من همیشه برای تغییر معاهدات اروپایی دیدگاه بازی داشته ام و این به خودی خود هدف نیست.

مرکل همچنین در این چارچوب خواهان هماهنگی های بیشتر اروپایی در زمینه فراوری واکسن شده و گفت: همه می خواهند حالا واکسن فراوری نمایند. پاسخ نمی تواند این باشد که ما 27 نوع واکسن فراوری کنیم. پاسخ به این شرایط می تواند این باشد که هر کسی سهمی را در این راستا ایفا نماید که ما واکسن های اروپایی ایجاد کنیم.

مرکل همچنین گفت: آلمان هم مانند کمیسیون اروپایی گروه ویژه ای را برای افزایش فراوری واکسن های کرونا تشکیل داده است.

صدر اعظم آلمان همچنین به این مسئله انتقاد وارد کرد که بعضی کشورهای اروپایی بدون تایید آژانس دارویی اتحادیه اروپا از واکسن های روسی و چینی استفاده می نمایند. به گفته وی این امر باعث تضعیف کوشش های مشترک اروپایی می شود.

صدر اعظم آلمان یک بار دیگر از تهیه واکسن کرونا از طرف بروکسل در برابر انتقادها حمایت نموده و گفت: مطمئنا اشتباهاتی انجام شده است، اما خوب واقعا همه چیز اشتباه پیش نرفته است.

منفرد وبر، رئیس فراکسیون حزب مردم مجلس اروپا هم خواهان اصلاحات در این اتحادیه برای سریع تر ، موثرتر و محبوبتر شدن اتحادیه اروپا در بین شهروندان شد.

این مقام اروپایی گفت: هر زمانی که اتحادیه اروپا مجبور شد به اتفاق آراء تصمیم بگیرد از جمله در زمینه سیاست خارجی و مالیاتی در آنجا ناکام ماند.

وبر چندی پیش خواهان روی کار آمدن یک وزیر امور خارجه اروپایی شده بود که به واسطه آن رئیس کمیسیون و رئیس شورای اروپایی در هم ادغام شوند. وی در این باره گفت: اروپا به یک وجهه در جهان احتیاج دارد و باید با یک رای سخن بگوید.

مرکل در این راستا موضع محتاطانه تری اتخاذ نموده و گفت: تغییرات در معاهدات اتحادیه اروپا هم به اتفاق نظر در بین کشورهای عضو این اتحادیه احتیاج دارد. برای اینکه بتوانیم از جمله در عرصه سیاست خارجی به جای به اتفاق آراء با رای بیشتریت تصمیم گیری کنیم باید فکر کنیم که چکار می توانیم انجام دهیم.

اقدامات قانونی علیه شرکت آسترازنکا در دستور کار اروپا

پولیتیکو هم با استناد به محافل اروپایی اظهار داشت که کمیسیون اروپایی اقدامات قانونی علیه شرکت سوئدی-انگلیسی آسترازنکا را به دلیل عمل نکردن به وعده های خود در زمینه تحویل واکسن به اتحادیه اروپا را دنبال می نماید. در جلسه روز چهارشنبه سفرای این اتحادیه بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه خواهان اقدامات قانونی علیه این شرکت فراوری نماینده واکسن شدند.

بیش از 29 هزار ابتلای روزانه در آلمان

انستیتو رابرت کخ آلمان هم صبح امروز از ابتلای 29518 مورد جدید به ویروس کرونا در عرض 24 ساعت و 259 مورد مرگ کرونای جدید در این مدت اطلاع داده است. به این ترتیب نرخ مبتلایان جدید به ازای صد هزار نفر در این کشور به 161.1 مورد رسیده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان می خواهد در سفر به کوزوو و صربستان درباره غلبه بر پاندمی کرونا مذاکره کند.

هایکو ماس قبل از این سفر خود اظهار داشت که بحران کرونا بار دیگر به ما نشان داد که سرنوشت آلمان، اتحادیه اروپا و بالکان غربی تا چه اندازه به هم پیوند خورده است.

کرونا عامل تنش در دولت ائتلافی نوپای ایتالیا

تصمیمات اخیر دولت ایتالیا برای مهار کرونا باعث تنش های جدی در دولت ائتلافی ایتالیا شده است. هیات دولت عصر روز گذشته درباره یک جدول زمانی برای کاهش محدودیت های کرونایی تصمیم گیری نموده، اما طرح ممنوعیت بحث برانگیز ترددهای شبانه را بدون تغییر گذاشت.

متئو سالوینی، رئیس حزب دولتی راستگرای لگا اعلام نموده که اعضای کابینه از حزب وی با این طرح موافقت نخواهند کرد. سالوینی خواهان لغو منع ترددهای شبانه است. دولت جوزپه کونته هم در مناقشات بر سر چگونگی مبارزه با بحران کرونا دچار فروپاشی شد.

روزنامه لارپوبلیکا روز پنج شنبه از اولین بحران سیاسی واقعی در دولت ماریو دراگی که از اواسط فوریه روی کار آمده است سخن گفت.

جدیدترین آمارهای کرونایی در کشورهای مهم اروپا

بر اساس جدیدترین آمارها در فرانسه در عرض 24 ساعت 34,968به کرونا مبتلا شده اند و 313 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

در انگلیس هم در عرض 24 ساعت 2,396به کرونا مبتلا شده اند و 22 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در ایتالیا هم در عرض 24 ساعت 13,844به کرونا مبتلا شده اند و 364 نفر بر اثر ابتلا به آن جان داده اند.

در اسپانیا هم بر اساس جدیدترین آمارها در عرض 24 ساعت 10,232نفر به کرونا مبتلا شده اند و 148 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

به این ترتیب بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در فرانسه 5,374,288از شروع شیوع کرونا به آن مبتلا شده اند و 101,881بر اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در انگلیس هم تا به امروز 4,395,703به کرونا مبتلا شده اند و 127,327نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

در ایتالیا هم بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال 3,904,899به کرونا مبتلا شده اند و 117,997هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

جدیدترین آمارها نشان می دهد که در اسپانیا هم تا به حال 3,446,072به کرونا مبتلا شده اند و 77,364بر اثر ابتلا به آن جان باخته اند.

در آلمان هم تا به حال 3,208,672به کرونا مبتلا شده اند و 81,382هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کرونا در اروپا، از اقدامات قانونی بروکسل علیه آسترازنکا تا بحران سیاسی در دولت ائتلافی ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در اروپا، از اقدامات قانونی بروکسل علیه آسترازنکا تا بحران سیاسی در دولت ائتلافی ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید