کرونا؛ ایران را سیاه کرد ، فشار بی سابقه بر کادر درمان

به گزارش وبلاگ اریکه، خبرنگاران : آنالیز آمارهای کرونا در هفته پایانی فروردین نشان از سه رکورد بی سابقه داشته است. درمهمترین آنها ابتلا و فوتی ها خطرناکترین رکوردهای کرونایی را به ثبت رساندند.

کرونا؛ ایران را سیاه کرد ، فشار بی سابقه بر کادر درمان

به گزارش وبلاگ اریکه، در هفته پایانی فروردین رکوردهای بی سابقه ای در آمارهای کرونایی ایران به ثبت رسید تا موج چهارم ابتلای کرونا با مرگ و میری بیشتر همراه گردد.

پس از آنکه آمارهای کرونایی در میانه فروردین امسال جهشی ناگهانی رابه ثبت رسانده و ابتلا را تا مرز 70 درصد ارتقا داد، فرایندهای آماری رکورد های بی سابقه ای را به ثبت رساندند. افزایش ابتلا و بستری ها و مرگ و میر شرایط کرونایی کشور را خطرناک تر از قبل نموده است.

آمار ابتلا در ایران

آنالیز فرایند هفتگی آمارهای کرونایی ثبت شده در وزارت بهداشت و درمان شرح نمایان تری را از شرایط این بیماری در کشور ارائه می دهد.

درهمین خصوص داده های هفتگی آمار ابتلا به کرونا در ایران نشان میدهد که این متغیر در هفته چهارم فروردین به 164 هزار و 656 نفر رسیده که با اندکی تفاوت از هفته پیش بالاتر بوده و رکورد بیشترین ابتلای هفتگی را به ثبت رسانده است. این سومین هفته پیاپی در ثبت رکورد ابتلای هفتگی در آمارهای کرونایی کشور بوده است.

در حالی که شرایط ابتلای کرونا در ایران در دو هفته اخیر تقریبا فرایندی ثابت را داشته است اما فرایند تستها رکوردی بی بساقه را ثبت کرد.

رکورد بی سابقه تست و توقف موقتی شیوع

آنالیز فرایند هفتگی تست های کرونایی کشور حکایت از آن دارد که میزان تستهای کشور در هفته اخیر به 800 هزار و 378 تست رسیده است. که نسبت به هفته قبل خود 19.2 درصد افزایش پیدا نموده است.

حجم تستهای هفتگی در این مقطع بالاترین رکورد در تقویم کرونایی ایران بوده است. مقایسه آمارهای هفتگی تستها نشان از فرایند صعودی این آمار در ماه های اخیر داشته و هر هفته رکوردی جدید را در این حوزه به ثبت رسانده است.

این اتفاق می تواند در کاهش آمار ابتلا نیز تاثیر بسزایی را داشته باشد. هر چه آمار تستهای روزانه در ایران فرایندی افزایشی تر داشته باشد می تواند مبتلایان را در مراحل ابتدایی درمان کشف نموده و در این صورت سریعتر از شیوع آن جلوگیری به عمل آورد.

درهمین خصوص نسبت تست به ابتلا که بیانگر شرایط شیوع کرونا در کشور است در این هفته با توجه به ثبات ابتلا و افزایش تستها، 4 واحد درصد کاهش پیدا نموده و به 20.6 درصد رسیده است.

به عبارت دیگر شرایط شیوع کرونا در کشور کمی در این مدت کاهش داشته اما هنوز در موقعیت خطرناکی از جهت ابتلا واقع شده است.

اما آمار نگران کننده دیگر بیماری کرونا درکشور در روزهای اخیر میزان مرگ و میر این بیماری است.

رکورد مرگ و میر کرونایی

شمار فوتی های روزانه بیماری کرونا در کشور با افزایشی 39 درصدی به 2 هزار و 738 نفر رسید که رکورد فوتی هفتگی این بیماری در 5 ماه اخیر بوده است.

پیش از این بیشترین رکورد فوتی های کرونایی در یک هفته در انتهای آبان به ثبت رسیده بود که برابر با 3 هزار و 314 نفر بود. مقایسه هفته آخر فروردین با رکورد به ثبت رسیده در تقویم کرونایی ایران نشان می دهد میزان مرگ و میر با رکورد پاییز تنها 17 درصد فاصله دارد.

درهمین خصوص بالاترین رکورد روزانه در فوتی های بیماری کرونا نیز در این هفته در روز 5 شنبه بوده که برابر با 453 نفر بوده است. درصورتی که موج برخاسته از ابتلای کرونا در ایران به بخش مرگ ومیر انتقال یابد رکورد های خطرناک و سیاهتری از فصل پاییز در ایران به ثبت خواهد رسید.

فشار بی سابقه به کادر درمان

درنهایت وقتی ابتلا به طرز ناگهانی تا مرز روزی 20 هزار نفر افزایش پیدا میکند طبیعتا به بیمارستانها و مراکز درمانی فشاری ضربتی وارد شده که بالاترین فشار در کل تاریخ این بیماری در کشور بوده است. به عبارت دیگر جدا از رعایت جدی تر اصول بهداشتی ودرمانی در جامعه و لزوم برقراری فاصله گذاری اجتماعی نیازمند حمایت جدی تر از کادر درمان در این مدت بیش از گذشته احساس می گردد.

کادر درمان در یک سال گذشته درنتیجه عبور سه موج کرونایی متحمل فشارهای بسیاری شده که هر کدام از دیگری سنگین تر بوده است. اکنون موج چهارم کرونایی درایران موج جدیدی از بستری ها را در پی خواهد داشت که در صورت عدم حمایت جدی تر از بیمارستانها می تواند بر شدت مرگ ومیر این بیماری در کشور بیش از پیش بیفزاید.

منبع: اقتصادنیوز

به "کرونا؛ ایران را سیاه کرد ، فشار بی سابقه بر کادر درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ ایران را سیاه کرد ، فشار بی سابقه بر کادر درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید