چرا تاثیرات جانبی واکسن کرونا در بعضی افراد بیشتر است؟

به گزارش وبلاگ اریکه، سیناپرس/ این روزها فرایند واکسیناسیون کرونا در گوشه و کنار دنیا با سرعت پیگیری شده و در کشور ما هم افراد مختلف در حال واکسینه شدن هستند. در این میان بعضی افراد نسبت به دیگران عوارض جانبی بیشتری را تجربه می نمایند.

چرا تاثیرات جانبی واکسن کرونا در بعضی افراد بیشتر است؟

واکسن ها با ارائه اطلاعاتی از عوامل بیماری زای ویروسی به بدن، سیستم ایمنی بدن را با آن عامل بیماری زا آشنا نموده و بدن را نسبت به آن بیماری مقاوم می نمایند. این عملکرد باعث می گردد یک تمرین موثر به وسیله سیستم ایمنی در برابر عوامل مهاجم ایجاد شده و در نتیجه، واکسن یاری می نماید تا بدن فرد سریعتر و بهتر در برابر یک حمله واقعی واکنش نشان دهد. این موضوع در خصوص واکسن کرونا هم صدق نموده و پس از تزریق این واکسن، واکنش سیستم ایمنی بدن فرد است که باعث بروز عوارض جانبی می گردد.

باید توجه داشت که سیستم دفاعی هر فرد به عوامل متعددی از جمله ژنتیک، سن، جنسیت، ساختار بیولوژیکی، بیماری های موجود و حتی میکروبیوم، بستگی دارد. این تفاوت های فردی سبب می گردد هر فردی واکنش متفاوتی نسبت به واکسن ها نشان دهد. به اسم مثال، سیستم ایمنی یک فرد سالمند، حافظه خوبی برای مقابله با عوامل بیماری زایی دارد که قبلاً آن را تجربه نموده است، اما همین فرد در مقابله با بیماری های جدیدی مانند کرونا ضعیف بوده و واکنش ضعیف تری نشان می دهد.

از سوی دیگر، زنان از نظر بیولوژیکی دارای دو کروموزوم X هستند که این کروموزوم حاوی ژن های متعددی است که عمدتا در سیستم ایمنی بدن موثر هستند و در نتیجه تفاوت های بارزی از نظر جنسیت بین افراد مشاهده می گردد.به گزارش سیناپرس، این مساله موجب شده است که به طور کلی، زنان دارای واکنش های بیولوژیکی ایمنی قوی تری نسبت به مردان باشند.

در نتیجه این تفاوت ها، شاهد این هستیم که عوارض جانبی واکسن در زنان کمتر بوده و در افراد مسن بیشتر باشد. از سوی دیگر، عوارض جانبی واکسن کرونا ممکن است با بعضی از موارد جانبی هم مرتبط باشد. وقتی بعضی مواد خارجی مانند آلومینیوم به بعضی واکسن ها اضافه شوند، می توانند سیستم ایمنی بدن را بیشتر تحریک نموده و در صورت احتیاج به پاسخ قدرتمندتر ایمنی، آن را ارائه نمایند.

اگر بعد از تزریق واکسن احساس سردرد، خستگی و حتی تب می کنید، این موضوع نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن شما در حال فعالیت بوده و به خوبی عمل نموده است.

این علائم فیزیکی واکنش بدن به واکسیناسیون از نظر علمی با اصطلاح واکنش زایی یا reactogenicity شناخته می گردد. باید در نظر داشته باشید در هنگام واکنش بدن نسبت به واکسن نباید فقط عوامل بیماری زا را مقصر دانست بلکه موارد متعددی از قبیل زاویه تزریق، میزان سوزن، محل و سرعت تزریق واکسن همگی می توانند در واکنش بدن شما نسبت به واکسن نقش داشته باشند.

اگر بازوی شما پس از تزریق واکسن دچار درد شده، به یاد داشته باشید که نه تنها سیستم ایمنی بدن شما نسبت به واکسن واکنش نشان داده و مواد شیمیایی ویژه ای را در پاسخ ایمنی آزاد نموده است، یک سوزن هم وارد بازوی شما شده و این مساله به تنهایی می تواند دردناک باشد.

منبع: همگردی

به "چرا تاثیرات جانبی واکسن کرونا در بعضی افراد بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تاثیرات جانبی واکسن کرونا در بعضی افراد بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید