نحوه کاشت کلم بروکلی در گلدان

به گزارش وبلاگ اریکه، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - کلم بروکلی از آن سبزی هایی است که امروزه هواداران زیادی پیدا نموده است و به صورت خام و پخته مصرف می گردد. کاشت کلم بروکلی در گلدان و در منزل به راحتی امکان پذیر است و احتیاج به فضا و تجهیزات خاصی ندارد. کافی است گوشه ای از بالکن یا لبه پنجره آشپزخانه را برای این کار در نظر بگیرید و در آن سبزیجات مصرف روزانه خود را پرورش دهید. در ادامه با روش کاشت این گیاه بهتر آشنا می شوید.

نحوه کاشت کلم بروکلی در گلدان

نحوه کاشت کلم بروکلی در گلدان

کاشت کلم بروکلی را می توانید هم به وسیله بذر و هم به وسیله کاشت نشا در گلدان انجام دهید. مراحل کاشت بذر کلم بروکلی در گلدان به توضیح زیر است:

مرحله اول) تهیه و کاشت بذر

 • بذر کلم بروکلی را مراکز فروش تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه تهیه کنید. تعداد 2 عدد بذر را در داخل گلدان عظیمی حاوی خاک حاصلخیز با زهکش کافی بکارید.
 • بذر را در عمق سه سانتی متری خاک کاشته و روی آن را با لایه ای از خاک به ضخامت 6 تا 10 میلی متر بپوشانید.

مرحله دوم) آنالیز شرایط بستر کاشت

 • بستر کاشت را به طور کامل آبیاری کنید به طوریکه آب از زهکش کف گلدان خارج گردد، گلدان را در محلی گرم و مرطوب با دمای 23 تا 24 درجه سانتی گراد قرار دهید.
 • در صورت شرایط مناسب محیطی 10 روز بعد از کاشت کلم بروکلی در گلدان، بذر ها جوانه می زنند. برای داشتن یک شرایط گلخانه ای مناسب برای جوانه زدن بذر ها می توانید سطح گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه بهتر هوا در آن ایجاد کنید.
 • بعد از جوانه زدن دانه ها، گلدان را در جایی که نور آفتاب یا نور مصنوعی لامپ به آن بخورد، قرار دهید و دما را بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد نگه دارید.
 • بهترین مکان برای قرار دادن گلدان کلم بروکلی، پنجره های جنوبی آپارتمان است. روزانه گیاهتان را آبیاری کنید. ضروری است سطح خاک گلدان همیشه نمدار و نخ خیس باشد.

مرحله سوم) برداشت

 • هنگامی که کلم بروکلی به اندازه ای عظیم شد که قابل برداشت است، کلم را درست از زیر جایی که ساقه ها آغاز به جدا شدن می نمایند، ببُرید. وقتی سر اصلی بروکلی را برداشت کردید، گلچه های ترد جانبی دیگری آغاز به رشد می نمایند. به برداشت ادامه دهید تا گیاه تان به فراوری گلچه ادامه دهد.
 • توجه داشته باشید بروکلی های خود را باید قبل از زرد شدن برداشت کنید.

گیاه شناسی کلم بروکلی

کلم بروکلی (Brassica oleracea) از نظر گیاه شناسی با کلم، کلم قمری و گل کلم در یک خانواده قرار می گیرد. همه سبزیجات خانواده کلم، محصول فصل سرد هستند. کلم بروکلی یک گیاه دو ساله است، به این معنا که اگر کلم بروکلی در شرایط مناسبی باشد و در محل کاشت باقی بماند برای دو فصل، رشد می نماید ولی هنگامی که در گلدان کاشته می گردد، اغلب فقط برای یک سال محصول خواهد داد. کلم بروکلی دارای واریته های زودرس و دیررس است. بعضی از ارقام کلم بروکلی که می توانید در گلدان پرورش دهید، عبارت اند از:

 • کروزر: از کاشت تا برداشت این واریته 58 روز زمان است. این واریته یکدست، پر محصول و مقاوم در برابر خشکی است.
 • گرین کامت: از کاشت تا برداشت 55 روز طول می کشد و زودرس و مقاوم در برابر گرما است.
 • گرین گالی آت: کاشت تا برداشت این واریته 60 تا 70 روز طول می کشد و در برابر شرایط سخت و نامساعد مقاوم است.

شرایط محیطی مناسب برای کاشت کلم بروکلی در گلدان

 • خاک: خاک مناسب برای کاشت کلم بروکلی در گلدان خاک لومی حاصلخیز با مقدار مناسبی از مواد مغذی و کمپوست مخلوط شده است.
 • نور: کلم بروکلی به نور کافی خورشید احتیاج دارد و ضروری است حداقل روزانه 8 ساعت نور خورشید را دریافت کند.
 • دما: کلم بروکلی از آن دسته گیاهانی است که حساسیت شدید به گرمای فصل تابستان دارد و واریته ها طوری اصلاح شده اند که زودرس بهاره یا دیررس پاییزه باشند. بهترین دما برای نگهداری و کاشت کلم بروکلی در گلدان، دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد است.
 • آبیاری: کلم بروکلی به آبیاری روزانه برای رشد بهینه احتیاج دارد. ضروری است سطح خاک گلدان همیشه مرطوب و نه خیس نگه داشته گردد. بذر کلم از زمان کاشت به آبیاری منظمی احتیاج دارد، آب زیاد یکباره می تواند به گیاه خسارت زیادی بزند. باید دقت کنید که در زمان آبیاری آب روی برگ ها پاشیده نگردد، زیرا باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد.
 • کوددهی: برای رشد بهتر گیاه پیشنهاد می گردد، کود های متعادل به صورت محلول در آب هر دو هفته یک بار به گیاه داده گردد.
 • آفات و بیماری ها: کلم بروکلی به نسبت دیگر سبزیجات کمتر دچار آفت و بیماری می گردد. یکی از آفات رایج این بیماری کرم ساقه کلم است. از دیگر آفات کلم بروکلی می توان شته ها و کرم ریشه کلم را نام برد. بیماری های کلم بروکلی شامل کپک و پوسیدگی است.

نکته: به طورکلی برای کاهش خطر ابتلا کلم بروکلی به بیماری و آفت توصیه می گردد آن را در گلدانی که قبلا در آن کلم بروکلی یا گیاه مشابه کاشته اید، نکارید و یا قبل از آن به خوبی گلدان را شسته و ضدعفونی کنید.

آیا تابحال این نوع کلم را در گلدان کشت نموده اید؟ ترفند شما برای پرورش این گیاه چیست؟ نظرات و تجربیات خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان وبلاگ اریکه به اشتراک بگذراید.

منبع: ستاره

به "نحوه کاشت کلم بروکلی در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه کاشت کلم بروکلی در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید