موضوع لغو تحریم ها مشخص نشده است

به گزارش وبلاگ اریکه، نماینده روسیه در مذاکرات وین در سرانجام رایزنی با نمایندگان آمریکا، به تمایل هر دو طرف ایرانی و آمریکایی برای احیای کامل برجام اشاره نموده و گفت: البته هنوز مسائل زیادی پیش روی بوده و موضوع لغو تحریم ها نیز معین نشده است.

موضوع لغو تحریم ها مشخص نشده است

به گزارش وبلاگ اریکه، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز عقیده کرد که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده تمایل خود برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران را اعلام می نمایند.

این دیپلمات بلندپایه روس شب گذشته در برنامه ای از شبکه تلویزیونی راسیا-24 با یادآوری اینکه نمایندگان هیئت های نمایندگی روسیه و آمریکا روز پنج شنبه نشست کاری دیگری در چارچوب فرایند مذاکرات در مورد احیای کامل توافق هسته ای در وین داشتند، گفت: گفتگوها در این نشست بسیار کاری و مثبت بود. به نظر من، آمریکایی ها در مجموع مواضع نسبتاً معقولی را اتخاذ نموده اند، هرچند ممکن است ما در رابطه با همه مسائل با یکدیگر توافق نداشته باشیم. البته تمایل کلی آنها برای بازگشت به توافق هسته ای و احیای برجام دیده می گردد. چنین تمایلی در مقامات ایرانی نیز مشاهده می گردد و سایر شرکت نمایندگان در مذاکرات وین نیز علاقه مند به رسیدن به توافق در این زمینه هستند و همه اینها به معنای آن است که اصول راهبردی برای رسیدن به نتیجه مثبت وجود دارد. سایر مسائل، اقدامات فنی کوشش های دیپلماتیک است که در حال حاضر عملاً بصورت روزانه در وین وجود دارد.

اولیانوف در عین حال یادآور شد که مطابق با شرایط مذاکرات روز پنج شنبه، مقامات ایرانی همچنان از برقراری تماس مستقیم با طرف آمریکایی خودداری می نمایند و نمی توان امیدی در این خصوص داشت.

نماینده دائم روسیه در وین مطلب منتشره در خبرگزاری آسوشیتد پرس در این باره که گویا آمریکایی ها حاضر به لغو تحریم ها علیه ایران، به خاطر دستیابی به توافق در مورد برجام هستند را مطابق با واقعیت ندانست.

وی شرح داد: مقامات واشنگتن، البته بطور مبهم، فهمانده اند که ممکن است نخستین گام در این جهت گیری را بردارند، ولی بطور دقیق هم گفته اند که این فرایند را به خیابانی یک طرفه تبدیل نخواهند کرد و لغو تحریم ها بطور کامل فقط در صورتی ممکن است که ایران آغاز به بازگشت به انجام تمامی تعهدات خویش کند.

به گفته این دیپلمات روس، صحبت بر سر یافتن راه های عملی برای رسیدن به این هدف (احیای برجام) است. یک گروه دیگر در زمینه توافقات عملی برای اجرای برجام از سوی طرفین تشکیل شده است.

اولیانوف ادامه داد: در حال حاضر همه چیز بسیار پیچیده است. از یک سو، اراده سیاسی به نوعی وجود دارد و از سوی دیگر، در مورد پیشرفت مذاکرات، هنوز سنگ های آشکار بسیاری بر سر راه ما قرار گرفته است که باید برداشته گردد.

نماینده روسیه در سرانجام گفت: دقیقاً یک ساعت قبل ما به همراه هماهنگ نماینده اقدامات از سوی اتحادیه اروپا نتیجه تماس های امروز آنها با نمایندگان ایران را آنالیز کردیم، هنوز بسیاری از مسائل همچنان در گیومه قرار داشته و بطور قطعی روشن نیست. مذاکرات مضاعفی در نظر گرفته شده، البته در مورد تحریم ها هنوز شرایط بطور دقیق تعیین نشده است.

منبع: تسنیم

منبع: جام جم آنلاین

به "موضوع لغو تحریم ها مشخص نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع لغو تحریم ها مشخص نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید