لاوروف: غرب از تلقین تهدید روسیه دست بردارد، کوشش مشترک روسیه-ایران-ترکیه برای حل بحران سوریه

به گزارش وبلاگ اریکه، وزیر خارجه روسیه با توصیه به کشورهای غربی برای توجه به چالش های واقعی امنیتی، گفت: روسیه و ترکیه، به رغم وجود اختلاف نظرات، روابط خوبی با هم داشته و با همراهی ایران، همچنان برای حل و فصل مسائل در سوریه کوشش می نمایند.

لاوروف: غرب از تلقین تهدید روسیه دست بردارد، کوشش مشترک روسیه-ایران-ترکیه برای حل بحران سوریه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اریکه به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود از تریبون کنفرانس امنیتی مونیخ از کشورهای خواست تا از تلقین شبح تهدید روسیه دست بکشند و به سمت برقراری گفت وگوهای سازنده درباره مسائل واقعیدر عرصه امنیت در اروپا روی آورند.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: زمان آن رسیده که تا دیر نشده ، از این قبیل برخوردها و اتهام زنی های بی اساس دست برداشته و به سمت مسائلی روی آوریم که ما را متحد می نماید. در حال حاضر در امور اروپا بحران اعتماد بسیار حاد و شدید شده است. تشدید تنش ها ، گسترش به سمت شرق زیرساختارهای نظامی ناتو، گستردگی بی سابقه مانورهای نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه، پمپاژ بودجه های دفاعی فراتر از حد لازم - همه اینها باعث عدم اعتماد متقابل، غیر قابل پیش بینی شدن فرایند آینده اوضاع و حرکت به سمت بی ثباتی می گردد. در واقع ساختار تقابل مربوط به دوران جنگ سرد در حال احیاء است.

به گفته لاوروف ، نقطه شروع گفت وگوی دقیق درباره امنیت اروپا اصل غیرقابل بودن و برابری امنیت است که در قانون هلسینکی، مصوبه در سال 1975 ، منشور پاریس برای اروپای جدید در سال 1990 و بیانیه پایانی نشست سران آستانه سازمان امنیت و همکاری اروپا مورد تاکید قرار گرفته است.

وی همچنین گفت که هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند نقش معین نماینده و بسیار مهم اتحاد جماهیر شوروی در شکست فاشیسم و پیروزی در جنگ جهانی دوم را انکار کند.

روابط خوب روسیه و ترکیه، به معنای توافق درباره همه مسائل نیست

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام نمود که روابط مسکو و آنکارا در سطح بسیار خوبی واقع شده است ، ولی این به معنای آن نیست که دو طرف درباره همه مسائل اتفاق نظر داشته باشند.

وی در پاسخ به سئوال یکی از شرکت نمایندگان در کنفرانس مونیخ در باره روابط روسیه-ترکیه شرح داد: ما روابط بسیار خوبی با ترکیه داریم. البته این بدان معنا نیست که ما باید درباره همه چیز توافق کنیم. من به طور کلی معتقدم که هیچ توافقی کامل در رابطه با هر مسئله ای در روابط هر دو کشوری وجود ندارد. البته احساس می گردد که اعمال فشارهایی در این رابطه وجود دارد.

روسیه در سخت ترین شرایط به یاری دولت قانونی سوریه شتافت

سرگئی لاوروف یادآوری کرد که مناقشه نظامی در سوریه در سال 2011 در مرحله به اصطلاح بهار عربی، هنگامی که کشور لیبی نابود شد، فوران پیدا کرد و تونس و چند کشور دیگر منطقه به سختی توانستند در برابر این موج نابود نماینده مقاومت نمایند. و هنگامی که افراط گرایان و عناصر تروریستی عملاً دمشق را در سال 2015 محاصره کردند ، در فصل تابستان بود و هیچ کس به هیچ اقدام بشردوستانه ای فکر نمی کرد، هیچ کس به هیچ فرایند سیاسی فکر نمی کرد. همه منتظر یک تصمیم نظامی بودند که نتیجه آن سرنگونی دولت قانونی بشار اسد خواهد بود. در چنین شرایطی و به درخواست این دولت قانونی، فدراسیون روسیه به این فراخوان یاری پاسخ مثبت داد و اکنون ما به طور کلی پیروز شده ایم تا به دولت سوریه و نیروهای مسلح این کشور یاری کنیم تا به خصوص در زمینه مبارزه با تروریسم، بتوانند اوضاع در سوریه را تغییر دهند. در جریان این اقدامات در مقطعی، همه ما به فعالیت سازمان ملل متکی بودیم، فرایند مذاکرت ژنو ایجاد شد و من مستقیماً با جان کری وزیر وزیر خارجه آمریکا در این کوشش ها مشارکت داشتم.

رئیس دستگاه دیپلماتیک روسیه یادآور شد که مذاکرات ژنو بصورت متزلزل و غیرمنسجم انجام می گرفت و در نهایت آنها نتوانستند به نتیجه مثبتی برسند و متعاقباً همکاران سازمان ملل نیز تصمیم گرفتند تا نشست های ژنو را به امید بهتر شدن شرایط، به تعویق بیندازند.

مذاکرات آستانه با مشارکت روسیه-ایران-ترکیه، مؤثرترین ابزار برای حل بحران سوریه

لاوروف ادامه داد: بعد از آن، با درک اینکه بن بست در حل و فصل اوضاع سوریه در آن شرایط به نوعی مزمن شده، روسیه به همراه شرکای خود در ترکیه و ایران، ابتکارعمل جدیدی را برای شروع فرایند سیاسی حل بحران سوریه مطرح کردند.

وزیر خارجه روسیه گفت: علاوه بر این ، ما خواهان آن هستیم که مخالفان سوری، البته نه آن دسته که جزو مهاجرین بوده و در سایر پایتخت ها زندگی می نمایند، بلکه رهبران مخالفینی که واقعاً بر افرادی که در حال جنگیدن با ارتش سوریه هستند، تأثیر می گذارند، نیز در فرایند مذاکرات آستانه شرکت نمایند. و ما توانستیم که این کار را انجام دهیم. و در همینجا صمیمانه از قزاقستان به دلیل فراهم کردن مکان ثابتی برای این مذاکرات در پایتخت خود سپاسگزاریم.

لاوروف با تاکید بر اینکه فرایند مذاکرات آستانه مؤثرترین ابزار برای یاری به سازمان ملل در پیشبرد اهداف مورد نظر در قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت است، اضافه کرد: البته این کار اصلاً ساده نبود، زیرا روسیه، ایران و ترکیه در رابطه با سوریه و منطقه، اهداف کاملاً یکسانی ندارند. من اکنون نمی خواهم به جزئیات بپردازم. همه ما می دانیم که صحبت بر سر چیست. ولی مسئله مهم آن است که ما سه کشور با تمایل برای جلوگیری از نابود شدن سوریه، با یکدیگر متحد شدیم، کشوری که مهد بسیاری از مذاهب بزرگ و تمدنهاست، جایی که قرنها و هزاره ها ، مسلمانان، مسیحیان و نمایندگان دیگر مذاهب و فرقه ها با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی می کردند. و ما پیروز شدیم این کار را انجام دهیم. ما به سازمان ملل یاری کردیم تا فرایندی را که هم اکنون در چارچوب کمیته قانون اساسی فعالیت دارد، شکل بگیرد.

اگر کارشکنی غربی ها نبود، اوضاع سوریه اکنون می توانست متفاوت باشد

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سئوال یکی از شرکت نمایندگان در کنفرانس مونیخ، با اشاره به اینکه سومین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در حال آماده شدن است، شرح داد: کمیته قانون اساسی سوریه یک سال و نیم پیش تشکیل شده است. این کمیته می توانست کار خود را از اواخر سال 2018 شروع کند، ولی همه ما از اوضاع آن موقع مطلع هستیم که در واقع، همتایان غربی ما در نهایت خواستند که به سازمان ملل هشدار دادند تا از پیشنهاد مربوط به ترکیب آن متشکل از نمایندگان دولت سوریه و مخالفان، پشتیبانی نکند. یک سال تمام وقت صرف دعوا های کاملاً بی معنی درباره دو یا سه نام خانوادگی شد که به دلایلی همتایان غربی ما آنها را دوست نداشتند. بدین ترتیب ما یک سال زمان را از دست دادیم که می توانست باعث شد شرایط در سوریه متفاوت باشد.

وی ادامه داد: با این وجود، ما از دست هیچ کس نارضایتی نداریم و سعی می کنیم تا بر اساس واقعیت ها پیش برویم و واقعیت این است که خاتمه، همه کسانی که در مورد لزوم دادن چراغ سبز به شروع به کار کمیته قانون اساسی تردید داشتند را متقاعد کردیم و این کمیته تا به امروز دو نشست برگزار نموده و اکنون سومین نشست آن در حال فراهم سازی است و من امروز با گیر پدرسن [فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه] دیدار نموده و در این باره تبادل نظر کردیم.

لاوروف همچنین یادآور شد که روسیه شرایط پیرامون کمیته قانون اساسی سوریه که خیلی سریع قدم برنمی دارد را غم انگیز ارزیابی نمی نماید و نمی خواهد این تصور ایجاد کند که این کمیته تا ابد کار خواهد نمود. نکته اصلی ، آن است که خود مردم سوریه با یکدیگر به توافق برسند.

دعوت از کشورهای عرب خلیج فارس برای تأثیرگذاری مثبت بر مخالفان سوری

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: با توجه به امکاناتی که روسیه و ایران در تماس با رهبری سوریه دارند، از یک سو و امکاناتی که ترکیه برای تأثیرگذاری بر مخالفان سوری دارد، از سوی دیگر، روابط روسیه و ترکیه برای حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه بسیار با اهمیت است.

وی اضافه کرد: من در اینجا یادآور می شوم که ما علاقه مند هستیم تا کشورهای دیگری که با مخالفان ارتباط دارند نیز بر آنها در جهت مثبت تأثیر بگذارند. منظورم در وهله نخست کشورهای عرب منطقه خلیج فارس است. چرا که هدف ما اتحاد و یاری به ایجاد شرایط مناسبی است که خود سوری ها راحت کار نمایند و همه ما باید در این راستا کوشش بیشتری کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لاوروف: غرب از تلقین تهدید روسیه دست بردارد، کوشش مشترک روسیه-ایران-ترکیه برای حل بحران سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: غرب از تلقین تهدید روسیه دست بردارد، کوشش مشترک روسیه-ایران-ترکیه برای حل بحران سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید