ظهره وند: مردم افغانستان روز اول نوروز در مکانی به نام روضه شریف جمع می شوند

به گزارش وبلاگ اریکه، سفیر سابق ایران در افغانستان درباره آداب و رسوم مردم این کشور در ایام نوروز گفت: براساس یکی از آداب در روز اول نوروز مردم در مکانی که منتسب به امیرالمومنین(ع) است دور هم جمع می شوند.

ظهره وند: مردم افغانستان روز اول نوروز در مکانی به نام روضه شریف جمع می شوند

ابوالفضل ظهره وند، سفیر سابق کشورمان در افغانستان در مصاحبه با خبرنگار سیاسی وبلاگ اریکه، در مورد آداب و رسوم مردم افغانستان در ایام نوروز گفت: نوروز جلوه خاص خود را در این کشور دارد این ایام معمولا خاطرات خوشی را در کشورهای پیرامونی و کشورهای فارس زبان برای ما به یادگار گذاشته است.

وی ادامه داد: من زمانی که در مزار شریف حضور داشتم همیشه روز اول عید همه بزرگان و مردم این شهر با لباس های نو و تمیز به روضه شریف می آمدند.

ظهره وند در شرح مکان روضه شریف که در مزار شریف وجود دارد، گفت: این مکان جایی است که منتسب به مدفن مطهر امیرالمومنین علیه السلام است و مردم افغانستان معتقدند حضرت علی علیه السلام را ابومسلم خراسانی به دلیل شرایطی که آن موقع از طرف حکومت وقت نسبت به مدفن ایشان اعمال می شده از جمله بستن آب در حرم از نجف به مزار شریف منتقل نموده است.

سفیر سابق کشورمان در افغانستان توضیح داد: از این منظر و با یک چنین اعتقادی مردم افغانستان روز اول عید را در صحن روضه شریف جمع می شوند و بنده هم سال هایی که به عنوان سفیر و نماینده جمهوری اسلامی در این کشور حضور داشتم در این مراسم حاضر و به انجام سخنرانی می پرداختم.

وی از دیگر آداب و رسوم مردم افغانستان را اهتزاز پرچمی به ارتفاع 15 متر مطرح کرد و اضافه نمود: این پرچم هر سال در روز اول عید با یک پروتکل خاص به اهتزاز درمی آید و تا خاتمه نوروز و پس از برگزاری مراسم 13 فروردین پایین کشیده شده و تا سال آینده نگهداری می گردد.

ظهره وند از دیگر رسوم مردم افغانستان در ایام نوروز را تجمع آنها در صحراهای اطراف مزار شریف مطرح کرد و اضافه نمود: در ایام نوروز جماعتی از نقاط مختلف افغانستان در صحراهای اطراف مزار شریف که مملو از لاله های شقایق است جمع می شوند و در آنجا چادر می زنند و مراسمی را برگزار می نمایند. مردم مزار شریف نیز به طور سنتی میزبان مردمی هستند که از اقصی نقاط مختلف افغانستان در این صحرا و حضور در مراسم روضه شریف حاضر می شوند و مردم این شهر هر کدام بخشی از منزل خود را برای میزبانی از مهمانانی که از جای جای افغانستان به مزار شریف آمده اند، اختصاص می دهند.

سفیر سابق کشورمان در افغانستان توضیح داد: موارد بیان شده مصداقی از فرهنگ اصیل زیبا و نوروزی است که در افغانستان و در سال هایی که در این کشور حضور داشتم، شاهد آن بودم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ظهره وند: مردم افغانستان روز اول نوروز در مکانی به نام روضه شریف جمع می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهره وند: مردم افغانستان روز اول نوروز در مکانی به نام روضه شریف جمع می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید