ظرفیت تولید پروفیل یوپی وی سی در ایران 10 برابر بازار داخلی است

به گزارش وبلاگ اریکه، هافمن، تولیدکننده پروفیل درب و پنجره UPVC یکی از نام های آشنا و به قول خودشان انتخاب اهل فن در این صنعت است

ظرفیت تولید پروفیل یوپی وی سی در ایران 10 برابر بازار داخلی است

کارخانجات هافمن در تبریز و شهرکرد سالانه بیش از 25 هزار تن ظرفیت تولید دارد. امروز در گفتگویی صمیمانه با دکتر محمد حمیدیه مدیرعامل هافمن به بحث و بررسی در خصوص این صنعت پرداختیم که دعوت می کنیم در زیر بخشی از این مصاحبه را بخوانید.

شرایط بازار مسکن و بازار درب و پنجره های یوپی وی سی را چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر بین 330 تا 400 هزار واحد مسکونی در سال در ایران ساخته می گردد. بر این اساس می توانیم بگوییم نیاز بازار داخل برای پروفیل درب و پنجره های یوپی وی سی چیزی در حدود 35 هزار تن در سال است. در حالی که تحلیل گران فعال در بازار مسکن اعتقاد دارند نیاز به ساخت مسکن در کشور سالانه بیش از یک میلیون واحد مسکونی است.

نکته جالب تر اینکه ظرفیت تولید در صنعت درب و پنجره های UPVC نیز در ایران بر اساس اطلاعاتی که از تعداد کارخانه ها، جوازها و پروانه های تولید صادر شده و ظرفیت های اسمی مجموعه های متعددی که در انجمن صنفی تولیدکنندگان پروفیل یوپی وی سی ثبت شده اند بیش از 350 هزار تن تولید در سال است.

این موارد موجب شده اولا کارخانه ها و واحدهای صنفی کوچک که تولیدکننده پروفیل درب و پنجره هستند تضعیف شده یا حتی از دور تولید خارج شوند و ثانیا برندهای بزرگ و کارخانجات قوی تر به این فکر بیفتند که تنها راهکار در شرایط کنونی تقویت بازار صادرات است.

هفته های گذشته در مجلس مباحثی مطرح شد که دولت را موظف کند سالانه 1 میلیون واحد مسکونی مستقیما و با کمک بخش خصوصی ساخته گردد. چقدر امیدوار هستید دولت بتواند با انجام این کار جهت را برای شما و سایر تولیدکنندگان در صنایع وابسته به صنعت ساختمان هموار کند؟

امید چندانی به این موضوع وجود ندارد چرا که در حال حاضر در ماه های انتهای دولت هستیم و سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را در پیش خواهیم داشت به نحوی که دولت فعلی فرصت انجام این کار را ندارد و دولت بعدی با توجه به اینکه باید بر طبق بودجه سال 1400 که توسط دولت قبلی اش برنامه ریزی شده فعالیت کند. لذا دولت بعدی نیز باید تا انتها سال صبر کند و برنامه بودجه خود را برای سال 1401 در مجلس تصویب کند. پس عملا اتفاق ویژه ای از سمت دولت برای رونق این بخش در سال آینده نخواهیم داشت.

میزان سودآوری در صنعت تولید پروفیل یوپی وی سی چقدر است و شما سالانه چقدر سودآوری دارید؟

این سوال برای شرکت های مختلف قطعا پاسخ های مختلفی خواهد داشت. ظرفیت تولید، میزان تولید، منابع تامین مواد اولیه، هزینه های مالی، پیوستگی سیستم تولید و… از عواملی هستند که مستقیما در این امر تاثیر خواهند گذاشت.

اشاره کردید به بالا بودن ظرفیت تولید در داخل، چالش های تولید در داخل چست؟

بخشی از سختی ها و مشقات تولید در داخل برمی گردد به تهیه مواد اولیه. برخی از مواد اولیه صنعت ما از داخل تامین می شوند و بخشی از خارج. قسمتی که از داخل تهیه می گردد باید فقط از طریق بورس خریداری گردد که توسط 3 یا 4 پتروشیمی ارائه می گردد. مشکلاتی در این جهت وجود دارد که از بحث سهمیه بندی ها که توسط صنایع انجام می گردد تا نحوه قیمت گذاری محصولات. فقط در خصوص قیمت پی وی سی که پایه ای ترین ماده اولیه در این صنعت است از ابتدای امسال از قیمت 9 هزار تومان به ازای هر کیلو به بیش از 33 هزار تومان. افزایش بیش از 270 درصدی. این مسائل باعث شد حتی برخی از همکاران به این فکر بیفتند که این مواد اولیه را از خارج از کشور وارد کنند.

منبع: جام جم آنلاین

به "ظرفیت تولید پروفیل یوپی وی سی در ایران 10 برابر بازار داخلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت تولید پروفیل یوپی وی سی در ایران 10 برابر بازار داخلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید