طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است، تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو

به گزارش وبلاگ اریکه، مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تدوین طرحی از سوی کارگروه متبوعش برای ساماندهی شرایط صنعت و بازار خودرو اطلاع داد و گفت: با تحقیق و تفحص از صنعت خودرو مخالفیم زیرا موضوع نامکشوفی در این حوزه نداریم.

طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است، تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو

روح الله ایزدخواه در تبادل نظر با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری وبلاگ اریکه، از تدوین طرحی در مجلس با هدف ساماندهی شرایط صنعت و بازار خودرو اطلاع داد و گفت: آنالیز شرایط خودرو حتی از قبل تشکیل مجلس یازدهم نیز شروع شده بود و جلساتی نیز با عوامل ذی ربط داشته ایم.

وی با تأکید بر اینکه طرح مجلس برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو طی جلساتی فشرده به نتیجه رسیده است، اضافه کرد: طرح تحول در صنعت و بازار خودرو تقریباً تمام موضوعات و مسائل مرتبط با صنعت را در خود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طرح مجلس برای تحول در صنعت و بازار خودرو بحث فروش، قیمت گذاری،کیفیت، ایمنی، قطعه سازان، تأمین اقتصادی، صادرات و واردات دیده شده است، گفت: در این طرح سعی نموده ایم تمام موضوعات مختلف مرتبط با خودرو را مشخص تکلیف کنیم.

منافع خودروساز به کیفیت و ایمنی خودرو گره می خورد

وی با تأکید بر اینکه طرح تحول در صنعت و بازار خودرو هفته آینده به هیئت رئیسه مجلس جهت اعلام وصول ارسال خواهد شد، ادامه داد: هدف نهایی از تدوین این طرح کنترل بحث کنترل سوداگری در بازار خودرو و پیوند زدن کیفیت و ایمنی خودرو به سود خودروسازها است یعنی سود و منافع خودرو سازها تابعی از کیفیت و ایمنی خودرو باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه توجه به توسعه فناوری در صنعت خودرو، واردات و صادرات و مواردی از این قبیل در طرح مذکور دیده شده است، اضافه کرد: تمام مسائل جاری که در صنعت خودرو مهم بوده در طرح مذکور مدنظر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه برای تدوین طرح تحول در صنعت و بازار خودرو از نظر مدیران خودروسازی، منتقدان، دانشگاهیان و نمایندگان سابق مجلس نیز استفاده شده است، گفت: قیمت گذاری خودرو مسئله پیچیده ای است و کشورهای پیشرفته نیز این در این بخش با مشکل روبرو هستند، البته که طرح مجلس به موضوع قیمت گذاری نیز ورود خواهد نمود.

ایزدخواه با بیان اینکه حذف شورای رقابت مدنظر مجلس نیست، اضافه کرد: در بحث نابسامانی بازار خودرو موضوع مهم بحث سوداگری است زیرا این معضل به قیمت ها دامن می زند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ورود مجلس به بحث قیمت گذاری خودرو موازی کاری با شورای رقابت نیست، گفت: خیر شورای رقابت نیز تابع قانون است و مجلس با تصویب قانون شورای رقابت را نیز ملزم به اجرا می نماید.

نیازی به تحقیق و تفحص از صنعت خودرو نیست

ایزدخواه همچنین با اشاره به کوشش بعضی نمایندگان برای تحقیق و تفحص از صنعت خودرو، اضافه کرد: هر مجلسی یک بار تحقیق و تفحص از صنعت خودرو انجام داده، موضوع نامکشوفی در این بخش نداریم که بخواهیم تحقیق و تفحص کنیم. از سوی دیگر باید بدانیم که ورود به چنین طرحی آفت های نیز دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا حذف بعضی خودروها از زنجیره فراوری در طرح مجلس دیده شده است، گفت: خیر این برنامه ای است که دولت باید پیگیری کند اما تمهیداتی داریم که یک مدل خودرو بیش از حد مجاز فراوری نشود.

4151/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است، تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است، تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید