زنبورها به مقابله با آفات مزارع پارس آباد رفتند

به گزارش وبلاگ اریکه، پوپک قاسمی- پارس آباد - خبرنگار:اجرای پیروز طرح کنترل آفات با استفاده از روش بیولوژیک در مزارع شمال استان خبر خوبی است که این روزها به گوش می رسد. کشاورزان پارس آبادی با استفاده از 2 گونه زنبور توانسته اند شیوع آفت در مزرعه بادام را کنترل نمایند.

زنبورها به مقابله با آفات مزارع پارس آباد رفتند

سلیم فدایی، یکی از کشاورزان پارس آباد، در این باره می گوید: سال جاری برای اولین بار از روش مبارزه بیولوژیکی برای مقابله با آفت در مزرعه بادام زمینی استفاده کردیم و نتیجه آن رضایت بخش بود. در روش مبارزه بیولوژیکی که نتیجه مطالعات و تحقیقات کارشناسان کشاورزی است، هم زمان با مشاهده آفت، زنبور تری کوکاگاما در مزارع رهاسازی می گردد؛ بعد از یک هفته اقدام به رهاسازی گونه زنبور براکون می گردد و این براکون ها مستقیم روی لارو آفت تخم ریزی می نمایند و آفت را از بین می برند. کنترل بیولوژیکی شامل مبارزه با آفت هایی مانند حشرات، کنه، علف هرز و بیماری های گیاهی است که با استفاده از موجودات زنده به روش گیاه خواری یا دیگر مکانیزم های طبیعی انجام می گردد. سرپرست جهاد کشاورزی پارس آباد در این باره بیان می نماید: حرکت برای توسعه پایدار کشاورزی، کاهش نسبی آلودگی محیط زیستی و امکان افزایش راندمان فراوری از جمله مزایای استفاده از این روش است.

اصغر نظیفی با تاکید بر ضرورت کاهش مصرف سموم شیمیایی اظهار می نماید: روش مبارزه بیولوژیکی با آفات در مزارع محصولات مختلف این شهرستان مانند گوجه فرنگی، پنبه و سویا در مساحت 4 هزار هکتار اجرا شده است. وی می گوید: حشره های مورد احتیاج طرح مبارزه بیولوژیکی در جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد فراوری و در اختیار کشاورزان قرار داده می گردد. نظیفی با اشاره به تشریح مزایای استفاده از مبارزه بیولوژیک در مزارع کشاورزی می گوید: از مزایای این گونه اقدامات می توان به کاهش مصرف سموم شیمیایی، فراوری محصول سالم و سلامت مصرف نمایندگان، حفظ محیط زیست و یاری به اشتغال فارغ التحصیلان بخش کشاورزی اشاره نمود. سرپرست جهاد کشاورزی پارس آباد تاکید می نماید: سال جاری با استفاده از این روش کشاورزان پارس آباد توانسته اند مصرف سموم کشاورزی را به مقدار 20 هزار لیتر در مزارع خود کاهش دهند.

منبع: همشهری آنلاین

به "زنبورها به مقابله با آفات مزارع پارس آباد رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنبورها به مقابله با آفات مزارع پارس آباد رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید