درآمد 335میلیارد دلاری ایران از پارس جنوبی

به گزارش وبلاگ اریکه، تهران (پانا) - توسعه میدان مشترک پارس جنوبی و افزایش 2.5 برابری برداشت از این میدان مشترک در دولت تدبیر و امید، افزایش درآمد ایران از آن را به همراه داشته، تا آنجا که به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ایران در مجموع درآمدی 335 میلیارد دلاری (ارزش محصولات تولیدی) از این میدان مشترک داشته است.

درآمد 335میلیارد دلاری ایران از پارس جنوبی

به گزارش ایرنا، حدود 20 سال است که ایران برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را شروع نموده و در این مدت همیشه فراوری ایران از این مخزن مشترک افزایش داشته با این حال تا چند سال پیش این برداشت همیشه کمتر از قطر بوده است.

قطر فراوری گاز خود از پارس جنوبی را پیش از ایران شروع نموده بود. ایران اما در سال 81 با بهره برداری از فاز های 2 و 3 اولین فراوری گاز را از این میدان انجام داد و با سرعتی منطقی، رشد فراوری ادامه داشت.

هر چند که در آن موقع نیز فراوری قطر بیشتر از ایران بود اما فاصله فراوری با بهره برداری از فازهای مختلف از سوی ایران، حفظ می شد.

با توجه به اینکه حدود 60 درصد از مساحت میدان مشترک پارس جنوبی و 60 درصد از حجم گاز درجای آن در سمت قطر واقع شده است، این فاصله فراوری منطقی بود و قطر حدود 20 درصد بیشتر از ایران از این میدان برداشت می کرد.

از سال 84 اما این فاصله فراوری بیشتر شد و در حالی که قطر با تکیه بر سرمایه و توان فنی شرکت های بین المللی هر روز بر فراوری گاز خود اضافه می کرد، ایران اما به دلیل تحریم ها و همچنین پراکندگی منابع اقتصادی، از رقیب خود در برداشت گاز جا ماند تا آنجا که فراوری گاز قطر از پارس جنوبی در مقایسه با ایران در سال 88 حدود دو برابر شد.

با اینکه در آن سال ها ایران فازهای 35 ماهه را تعریف نموده بود اما در عمل نتوانست چیزی به فراوری گاز ایران اضافه کند. این فاصله فراوری تا سال 92 ادامه داشت.

قطر هم البته در آن سال ها سطح فراوری خود را ثابت نگه داشت و همین امر باعث شد تا برداشت بیشتری از ایران داشته باشد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و برنامه ریزی برای بهره برداری از فازهای به جامانده پارس جنوبی، شتاب توسعه در این میدان مشترک از سوی ایران بیشتر شد و همین امر یاری کرد تا سال 96، با بهره برداری از فازهای 12، 15 و 16، 17 و 18، 19 و 20 و 21، فراوری گاز ایران از پارس جنوبی با قطر برابر گردد.

این اولین بار بود که ایران توانست سهمی برابر با کشورهمسایه در فراوری گاز از این میدان مشترک داشته باشد.

با بهره برداری تدریجی از فازهای 13، 14، 22، 23 و 24 فراوری گاز در سمت ایران از قطر پیشی گرفت و ایران در حال حاضر از میدان مشترک پارس جنوبی، 15 درصد بیشتر از قطر گاز فراوری می نماید.

این امر باعث شد تا ایران فراوری تجمعی خود را از این میدان افزایش دهد و به گفته مدیرعامل نفت و گاز پارس، در حالی که در سال 81، در مجموع 12 میلیارد متر مکعب گاز از این میدان در سمت ایران فراوری شده بود، این رقم در حال حاضر به 220 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

محمد مشکین فام اواخر سال گذشته در نخستین پنل از ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو همچنین میزان برداشت تجمعی از این میدان مشترک را هزار و 861 میلیارد مترمکعب گاز غنی مطرح کرد و گفت: ارزش این میزان از گاز برداشت شده از پارس جنوبی در مجموع 335 میلیارد دلار برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در ادامه به شرایط فراوری گاز پارس جنوبی در مقایسه با فراوری گاز کشور اشاره نمود و گفت: پارس جنوبی در سال 81 و همزمان با شروع برداشت گاز، سهمی 10 درصدی از فراوری گاز کل کشور را در اختیار داشت، در حالی که با توسعه فازهای این میدان، هم اکنون نزدیک به 70درصد از فراوری گاز کشور از پارس جنوبی تأمین می گردد.

با توجه به اقدامات اجرا شده در 8 سال گذشته، فراوری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از سوی ایران از 282 میلیون متر مکعب در روز به بالای 700 میلیون متر مکعب رسیده که نشان دهنده رشد 2.5 برابری ایران در برداشت گاز از این میدان است.

از سوی دیگر، با توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی علاوه بر تامین 75 درصد از گاز کشور از این میدان، همچنین توسعه صنعت پتروشیمی نیز در کشور انجام شد. همچنین صندلی ایران در میان فراوریکنندگان گاز در دنیا نیز ارتقا داشته و سبد صادراتی کشور با توجه به جایگزینی سوخت مایع با گاز متنوع تر شده است.

خودکفایی در فراوری بنزین با تکیه بر میعانات گازی فراوریی از پارس جنوبی با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس از دیگر دستاوردهای توسعه این میدان گازی مشترک به شمار می رود.

در مجموع با توجه به اینکه سهم ساخت داخل در توسعه این میدان 60 درصد برآورد می گردد، این امر باعث بهبود زیرساخت های توسعه صنعتی و اشتغال زایی در کشور شده است.

میدان مشترک پارس جنوبی که در بستر خلیج فارس و مرز مشترک ایران و قطر واقع شده است، بزرگترین میدان گازی دنیا است. مجموع ذخایر گازی این میدان 39 تریلیون متر مکعب و ذخایر میعانات گازی آن نیز 56 میلیارد بشکه است.

از این میزان سهم ایران در بخش گاز آن 14 تریلیون متر مکعب و در میعانات گازی 18 میلیارد بشکه برآورد می گردد که معادل 8 درصد از کل گاز دنیا است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "درآمد 335میلیارد دلاری ایران از پارس جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد 335میلیارد دلاری ایران از پارس جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید