خبرنگاران کرونا 220 هزار میلیارد ریال به گردشگری کشور خسارت وارد کرد

به گزارش وبلاگ اریکه، کیش - خبرنگاران - وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: کرونا در 15 ماه گذشته 220 هزار میلیارد ریال به گردشگری کشور خسارت زده است.

خبرنگاران کرونا 220 هزار میلیارد ریال به گردشگری کشور خسارت وارد کرد

به گزارش وبلاگ اریکه، علی اصغر مونسان شنبه شب در آیین شروع عملیات احداث بزرگترین کنسرت هال کشور در جزیره کیش گفت: با شیوع همه گیری ویروس کرونا فعالیت های گردشگری کشور تقریبا به حداقل ممکن رسیده و بر آورد حدودی خسارت صنعت جهانگرد حدود 220 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

وی با بیان اینکه تمام کشورهای جهان از گزند این ویروس در امان نبودند و پیش بینی می شود تابستان سال جاری این صنعت پس از واکسیناسیون عمومی در بسیاری از کشورها از جمله ایران تا حدودی به روال عادی خود برشود اضافه نمود: دولت به منظور حمایت از این بخش پرداخت 18 هزار میلیارد ریال تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تا کنون حدود 67 درصد این میزان شامل 12 هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده و 6 هزار میلیارد ریال باقی مانده نیز در بانک ها در حال کارسازی است.

ویزا ایران و روسیه حذف می شود

وزیر میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی همچنین توسعه گردشگری را از برنامه های دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد و اضافه نمود: حذف ویزا سفر بین کشورهای مختلف از جمله این برنامه ها بوده در نظر داریم طی چند روز آینده ویزا بین ایران و روسیه را حذف کنیم.

وی گفت: همچنین در نتیجه برنامه های هشت سال گذشته توانستیم در سال 1398 برای اولین بار میانگین خروج مسافر داخلی از کشور با میانگین ورود مسافر خارجی به کشور به حد برابر برسد.

وی یادآور شد: در سال 1398 خروج مسافران داخلی از 10 میلیون سال 1397 به حدود هشت میلیون نفر و ورود مسافران خارجی در این مدت از چهار میلیون و 600 هزار نفر به هشت میلیون و 800 هزار نفر رسیده است.

برنامه عملیاتی گردشگری ایران در حال تدوین است

مونسان با اشاره به اینکه سند جامع گردشگری کشور در سال های گذشته تدوین و تصویب شده است اضافه نمود: هم اکنون با سازمان جهانی گردشگری در حال تدوین برنامه عملیاتی (اکشن پلن) گردشگری کشور هستیم که در این طرح احتیاج سنجی توسعه این صنعت کشور در عرصه بین المللی برنامه ریزی می شود.

وی یادآور شد: انتظار می رود این طرح مکملی برای سند جامع گردشگری باشد و با اقبال خوبی از سوی سرمایه گذاران و فعالان گردشگری کشور موورد توجه قرار بگیرد.

کنسرت هال سپنتا در زمینی به مساحت هشت هزار متر مربع با چهار هزار و 300 میلیون ریال سرمایه گذاری در جنوب جزیر کیش با سرمایه گذاری چهار هزار و 300 میلیارد ریالی بخش خصوصی احداث می شود؛ این طرح ظرفیت یک هزار و 700 نفر در برگزاری کنسرت های موسیقی، تئاتر، اپرا را خواهد داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز شنبه به منظور ملاقات بازدید از چند طرح گردشگری شامل بازسازی کاخ مرجان، هتل های آسمان، پالاس، گرند ملیا و سپنتا گشت به جزیره کیش سفر نموده بود.

جزیره کیش دارای 6 اثر تاریخی و محوطه باستانی ثبت شده در فهرست آثار تاریخی کشور بوده که شهر تاریخی حریره، کاخ مرجان، بازار فرانسوی ها، کاخ الیت، مسجد امیر و ماشه آثار باستانی ثبت شده ای جزیره است.

کیش از جزیره های خلیج فارس در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان است، این جزیره بیضی شکل 91 کیلومتر مربع وسعت دارد که در سال 1349 هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی این منطقه را مورد بازدید قرار دادند و به دلیل ویژگی های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب زلال اطراف، آن را به عنوان مرکز گردشگری بین المللی ایران انتخاب کردند.

این جزیره از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است اما حاکمیت معنوی ایران بر کیش از نامه های نگاشته شده توسط ایشان به زبان پهلوی در دوران مختلف کاملا مشهود است.

از دوران حکومت آل بویه کیش مجددا به حکومتی ایرانی بر می شود و بعدها در زمان سلجوقیان، اتابکان فارس، ملکوک هرمز آل مظفر و تیموریان این وضع ادامه دارد و در دوره سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری خالیج فارس تبدیل می شود.

جزیره کیش هم اکنون 44 هزار نفر جمعیت دارد و در 18 کیلومتری کرانه باختری ایران واقع شده و از سال 1369 به عنوان منطقه آزاد شناخته شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کرونا 220 هزار میلیارد ریال به گردشگری کشور خسارت وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا 220 هزار میلیارد ریال به گردشگری کشور خسارت وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید