جولان سیگارهای جدید با مجوز دولتی

به گزارش وبلاگ اریکه، مجوز فراوری 45 برند جدید دخانیات در کشور در حالی از سوی وزارت صمت اعطا شده که وزارت بهداشت ضمن انتقاد چند باره به آن، معتقد است درحال حاضر احتیاج داخلی به محصولات دخانی تامین شده و لزومی به افزایش شرکت های فراوریی نیست...

جولان سیگارهای جدید با مجوز دولتی

به گزارش وبلاگ اریکه، مدتی قبل و در جدال معین تکلیف پیرامون معین میزان مالیات بر سیگار در بودجه 99، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از ورود 45 برند جدید مواد دخانی به عرصه فراوری و فروش کشور اطلاع داد؛ به صورتی که درخواست صدور مجوز از سوی 28 شرکت فراوری مواد دخانی برای فراوری 15 برند سیگار و 30 برند تنباکو مطرح شد.

پس از آن وزارت بهداشت، این اقدام مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور را با مصوبه جلسه نهم ستاد کشوری کنترل دخانیات که طبق آن کاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی و ثبت برند جدید از مصادیق تبلیغ می باشد، مغایر دانسته و ورود و رسیدگی نهادهای نظارتی به موضوع را خواهان شد. البته پیش از اعطای مجوز به این 45 برند جدید نیز، دکتر علیرضا رئیسی- معاون بهداشت وزارت بهداشت، اذعان نموده بود که مافیای قدرتمندی در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند که حتی می توانند مقابل وزارت بهداشت شعبه جدیدی برای ارائه محصولات دخانی احداث نمایند.

از سوی دیگر وزارت صمت نیز با ادعای افزایش مصرف و قاچاق محصولات دخانی، کماکان به صدور مجوزهای جدید برای فراوری این محصولات می پردازد؛ در حالی که وزارت بهداشت معتقد است آمارها دلالت بر ثابت بودن و تا حدودی فرایند کاهشی مصرف سیگار در کشور دارد و وزارت صمت با پیاده سازی کد رهگیری و ردیابی محصولات دخانی همراه با ساماندهی عرضه این محصولات تا سطح خرده فروشی، می تواند ضمن کنترل قاچاق، میزان دقیق مصرف را نیز معین کند.

نگاهی به آمار صادرات و ورادات محصولات دخانی

گزارش خبرنگار وبلاگ اریکه از آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت، حاکی از آن است که میزان صادرات تنباکوی سنتی در هفت ماهه نخست امسال 76.5 تن بوده که این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 123.4تن بوده است. در این بین سهم صادرات تنباکوی معسل در هفت ماهه ابتدایی امسال 54.2 تن بوده که این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 163.7 تن گزارش شده بود که این آمار حکایت از منفی شدن درصد تغییر صادرات تنباکوی سنتی و معسل در امسال نسبت به سال گذشته دارد و کاهش میزان صادرات را نشان می دهد. از طرفی میزان واردات تنباکوی معسل نیز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است؛ به صورتی که از ابتدای امسال 579.5 تن تنباکوی معسل به کشور وارد شده است؛ درحالیکه این آمار در مدت مشابه سال گذشته 2262.8 تن اعلام شده بود.

رشد 3.5 برابری صادرات توتون

البته آمار استخراج شده در مورد صادرات توتون در امسال حکایت از رشد 334.4 درصدی صادرات توتون دارد؛ به صورتی که در هفت ماه نخست امسال 1342.2 تن توتون به خارج از کشور صادر شده است؛ در حالیکه آمار هفت ماهه نخست سال گذشته نشان می دهد میزان صادرات توتون در سال قبل، 309 تن بوده است. با تبدیل این درصد اعلام شده از سوی وزارت صمت نیز در می یابیم صادرات توتون در هفت ماهه نخست امسال با رشدی حدودا 3.5 برابری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روبرو خواهد بود.

همچنین بنابر آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت، تعداد توزیع نمایندگان کالاهای دخانی فعال تا پایان مهرماه امسال 3019 واحد برآورد شده است. با مقایسه میزان فراوری سیگار در هفت ماهه نخست امسال و سال گذشته درمی یابیم که فراوری سیگار، نسبت به سال گذشته با رشد 25.7 درصدی روبرو بوده؛ به صورتی که میزان فراوری سیگار از ابتدای سال تا پایان مهرماه، 31 میلیارد نخ بود در صورتیکه سال 97 میزان فراوری سیگار 24.7 میلیارد نخ برآورد شده بود.

انتقاد وزارت بهداشت از سیاست گذاری های وزارت صمت

به همین دلیل مهندس بهزاد ولی زاده-رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور در گفت وگو با وبلاگ اریکه، با اشاره به مواردی از قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: طبق بند 102 این قانون، وزارت صمت مکلف بود تا جایی ظرفیت فراوری سیگار خارجی در کشور را فراهم کند که توازن میان فراوری و مصرف در داخل کشور برقرار گردد. اما، در حال حاضر که در اواخر اجرای قانون برنامه ششم توسعه هستیم شرکت های فراوریی فراتر از احتیاج داخل در حال فعالیت هستند؛ البته حتی اگر در نظر بگیریم این شرکت ها فراوری خود را در میزان ظرفیت قرارداد شده با وزرات صمت نگاه داشته اند، می بینیم که باز هم درحال حاضر احتیاج داخلی به محصولات دخانی تامین شده است و احتیاجی به افزایش شرکت های فراوریی نیست.

وی در ادامه تاکید نمود: طبق مصوبه هایی که در ستاد کشوری کنترل دخانیات وجود دارد، اعلام نموده بودیم وزارت صمت در صورتی که هر تصمیمی که برای توسعه صنعت دخانیات دارد، باید این تصمیم را در ستاد کشوری کنترل دخانیات مطرح کند که در موضوع اخیر این امر محقق نشد. البته پیش از این نیز ستاد کشوری کنترل دخانیات که با ریاست وزیر بهداشت فعالیت می نماید، مراتب مخالفت خود را نسبت به بعضی سیاست گذاری های غلط در حوزه توسعه فراوری و مصرف محصولات دخانی را طی مکاتباتی به وزارت صمت اعلام نموده بود.

ولی زاده با اشاره به ماجرای شکایت فراورینمایندگان محصولات دخانی پس از اعلام ممنوعیت اضافه نمودن عطر و طعم به مواد دخانی، اظهار کرد: با شکایت این افراد دستور توقف طرح از سوی دیوان عدالت اداری مطرح شد تا انتها وزارت بهداشت در سال 96 توانست دیوان عدالت اداری را قانع کند که کاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی ضرر داشته و این بخشنامه کاملا درست است که در نهایت دیوان به نفع وزارت بهداشت رأی داد. حال اگر مجوز فراوری این محصولات در کشور به بهانه جلوگیری از قاچاق و واردات محصولات دخانی صادر گردد، اقدامی غیرقانونی است.

شناسایی عوامل نقض نماینده سیاست های کلی حوزه سلامت

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، با تاکید بر این که در همین زمینه ثبت برند جدید محصولات دخانی هم مصداقی از تبلیغات محسوب می گردد، اضافه نمود: هنگامی که برند جدیدی به سایر محصولات دخانی بازار اضافه می گردد، دست خریدار برای انتخاب برند جدید باز شده و خودش نوعی تبلیغ است که منجر به افزایش میزان مصرف محصولات دخانی می گردد. این درحالی است که توجیهاتی از سوی عوامل صنایع دخانی مبنی بر اصل رقابت پذیری در بازار محصولات مطرح می گردد که این موضوع برای کالاهای غیر آسیب رسان درست است که بتوانند با افزایش کیفیت کالای خود، سهم سود بیشتری از بازار ببرند؛ اما برای یک کالای آسیب رسان مانند سیگار و تنباکو نباید چنین اتفاقی بیفتد؛ چراکه مردم را تشویق، ترغیب و تحریک به مصرف محصولات دخانی می نماید.

وی با بیان اینکه تمام موارد مطرح شده از سوی عوامل صنایع دخانی صورت می گیرد، از ورود این افراد به حوزه سیاست گذاری انتقاد و توضیح داد: این عوامل همیشه با بیان توجیهات غلط و ارائه مستنداتی به نفع فعالت مالی خود در حال کوشش هستند. آنهم در حالی که در بند دهم ابلاغیه سیاست های کلی سلامت، آمده است که دستگاه های اجرایی در اتخاذ هر سیاستی باید سلامتی را مدنظر قرار دهند. پس وضع هر سیاستی که به ضرر سلامت مردم است هرچند با توجیهات مالی، مغایر سیاست های کلی سلامت است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات در پایان با بیان اینکه ایران به عنوان رئیس نهمین کنفرانس اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات شناخته شده است، اظهار کرد: 181 کشور عضو این کنوانسیون هستند و افراد مهمی از سازمان های بین المللی در این کنفرانس حضور خواهند داشت؛ چنانچه ایران به عنوان رئیس این کنفرانس دستاوردهای مثبتی در اجرای کنوانسیون و موارد کاهش مصرف دخانیات نداشته باشد، وجهه خوبی برای کشورمان میان سایر کشورها نخواهد داشت. همچنین در این میان نمی توان به نقش دخانیات و عوارض ناشی از آن بر سلامت غافل بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جولان سیگارهای جدید با مجوز دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان سیگارهای جدید با مجوز دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید