جراحی بینی سر بالا

به گزارش وبلاگ اریکه، خبرنگاران: این روز ها جراحی زیبایی بینی خیلی عادی شده است و دیگر نمی توان آن را نشانه متمول بودن دانست، اما بعضی همچنان با شتاب زیر تیغ جراحان می فرایند و انگیزه های مختلفی همب رای این کار دارند. جالب است بدانید کشور ما همچنان صدرنشین جدول جراحی زیبایی بینی در دنیا است و با کشور برزیل که در رتبه دوم واقع شده است، به شدت رقابت می نماید!

جراحی بینی سر بالا

البته تعداد زیادی از این جراحی های زیبایی سلیقه ای است. چنانکه برخی افراد رادر جامعه می بینیم که بینی چندان زیبایی ندارند، اما رغبتی نیز به چنین جراحی هایی نشان نمی دهند. عده ای هم با داشتن یک بینی طبیعی تصمیم به اجرا می گیرند تا صاحب یک بینی کوچک تر شوند. به این ترتیب شاید بتوان جراحی های ضروری بینی را حتی کمتر از یک سوم جراحی های اجرا شده دانست. به هر حال، اگر تصمیم دارید بینی خود را به تیغ جراحی بسپارید یا از عمل بینی خود ناراضی هستید، خواندن پفراینده این هفته تندرستی را به شما توصیه می کنیم.

روزی نیست که رو به روی آینه نایستد و دماغش را بالا نگیرد. یکی از آرزوهام اینه که از شر این کوفته روی صورتم خلاص بشم! مطمئنم بعد از جراحی بینی یه شوهر خوب پیدا می کنم و همه فامیل انگشت به دهن می مونن...!

بسیاری از متخصصان بر این باورند جراحی بینی به دلیل ارتباط مستقیم یا سیستم تنفسی فرد، عمل بسیار حساسی است و باید حتما توسط متخصص انجام گردد تا ریسک عوارض منفی آن به حداقل برسد. البته این تنها یک روی این سکه است، روی دیگر آن صادق نبودن برخی پزشکان با بیمارشان است که صرفا با داشتن اهداف مادی و سوءاستفاده از عدم آگاهی بیمار، مسائل فرضی مختلفی مثل انحراف داخلی و... را مطرح می نمایند تا بیمار تشویق به جراحی زیبایی گردد.

در عین حال، تقاضای بیش از حد جراحی بینی در ایران افراد غیرمتخصص و حتی پزشکان عمومی را هم وارد این عرصه نموده است و نه تنها در کلینیک ها و بیمارستان ها بلکه در مطب ها و در شرایط غیراستاندارد هم این نوع عمل ها انجام می گردد و متاسفانه در موارد زیادی بیماران حتی نفس کشیدن عادی را هم از دست می دهند. این درحالی است که براساس آمار های سازمان نظام پزشکی در سال، سه تا چهار مورد جراحی زیبایی بینی منجر به فوت می شوند که این جراحی ها توسط پزشکان غیرمتخصص صورت می گیرند.

تاریخچه جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی که تصور می شد امری مدرن باشد، براساس شواهد قدیمی، ریشه 400 ساله دارد. این شواهد از یک کتاب قدیمی به نام جراحی نقص ها به وسیله کاشتن که در سال 1597 و توسط یک جراح یا استاد دانشگاه بلوگنا نوشته شده، به دست آمده است. این کتاب به توضیح و تفسیر جراحی صورت افرادی که در جنگ زخمی شده بودند می پردازد و تصاویری از نمودار های فرایند جراحی در آن وجود دارد که طی آن بینی بیمار به یک فلاپ پوست از بالای بازوی وی پیوند خورده بود.

در یک نمودار، بیماری دیده می گردد که بر روی تخت بوده، ساعد وی به سرش متصل است و یک فلاپ از پوست ناحیه ماهیچه دو سر بیمار به بینی اش چسبانده شده است. بیمار باید سه هفته به همین حالت باقی بماند تا پوست بازوی وی کاملا در محل بینی بچسبد. کمی پس از دو هفته، پوست مانند بینی شکل گرفته و فرایند تکمیل می گردد. در عین حال، این کتاب جزو اولین اسناد درمورد جراحی بینی در گذشته بوده و هیچ شاهد دیگری از عمل های جراحی مشابه تا اواخر قرن 18 میلادی وجود ندارد.

امان از چشم و هم چشمی ها

مهسا با آب و تاب از جراحی بینی زن برادرش حرف می زند و می گوید: اگه ببینی نمی شناسیش... اینقدر قیافه اش شبیه فلان هنرپیشه هالیوود یه...! اما مینا سرش را پایین انداخته چرا که سه بار جراحی نموده، اما وقتی از شاهکار های جراحی فلان فامیلو فلان دکتر می شنود، فکر می نماید بینی اش هنوز قوز دارد، نافرم است و...

حال باید پرسید که بیماران با چه انگیزه ای تن به جراحی بینی می دهند؟ دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی در این باره می گوید: دلایل متعددی در این زمینه موثرند که جدی ترین آنها، چشم و هم چشمی و مدگرایی است.

نکته دیگر موفقیت هایی است که در این گونه جراحی ها حاصل می گردد؛ به طوری که افراد با مشاهده تغییرات مثبت در اطرافیان به دلیل جراحی، ترغیب می شوند این عمل را انجام دهند. ناگفته نماند همین توفیق ها و ارزانی هزینه جراحی باعث شده که از سایر کشور ها حتی کشور های اروپایی برای جراحی به کشور ما سفر نمایند.

دلایل اجتماعی جراحی بینی

وی به افرادی که برای جراحی بینی مراجعه می نمایند، اشاره نموده و می افزاید: یک گروه، افرادی هستند که در بینی آنها، ایراد چشمگیر و جدی ای وجود دارد و احتیاج به جراحی دارند. در این افراد پس از عمل جراحی تغییرات چشمگیری حاصل می گردد و همین موفقیت باعث افزایش اعتماد به نفس در آن ها شده و شرایط را برایشان بهتر می نماید. البته این جنبه مثبت قضیه است.

در مقابل افرادی هستند که تنها به دلیل چشم و هم چشمی و بدون وجود عیب بارزی زیر تیغ جراحی می فرایند تا به اصطلاح از قافله مد عقب نیفتند که البته اغلب به نتیجه ایده آلی که در ذهن دارند نمی رسند و به فکر ترمیم می افتند. در واقع دسته ای از این افراد کسانی هستند که متاثر از فشار هایی مانند مسائل شغلی و خانوادگی سراغ جراحی بینی می فرایند تا مسائل دیگری که دارند، حل گردد. در حالی که اگر این بیماران بهترین کیفیت جراحی را انجام دهند بازهم مشکل دارند، زیرا اصل مساله آن ها زیبایی چهره نیست.

گروه دیگر نیز کسانی هستند که به لحاظ روانی کاستی ها و نواقص کوچک را چشمگیر و جدی می پندارند. درواقع برخی از این افراد مبتلا به بیماری دیس مورفو فوبیا هستند که این تصور از علائم این بیماری است. برخی افراد هم به دلیل ابتلا به برخی تومور های مغزی در ناحیه لوپ تمپرال (که تظاهرات و علائمشان به گونه ای است که فرد نکات ناچیز را جدی تر حس و تصور می نماید) بر جراحی زیبایی بینی اصرار دارند؛ بنابراین توصیه می گردد کسانی که به عمل جراحی بینی اصرار دارند، اما ایراد چندانی در چهره ندارند، قبل از جراحی به مشاور روان شناس یا پزشک مراجعه نمایند.

هزینه هایی که سر به فلک می کشند

یکی از بازار هایی که با نزدیک شدن به ماه های آخر سال از رونق و گرمی خاصی برخوردار می گردد بازار جراحی های زیبایی است چراکه بسیاری از افراد می خواهند با قیافه، شکل و ظاهری متفاوت سال جدید را آغاز نمایند. از طرفی در حال حاضر جراحی بینی شایع ترین و درآمدزاترین جراحی زیبایی در ایران است و برخی از پزشکان که حتی تخصصی در این زمینه ندارند نیز به طور غیرمجاز در مطب یا کلینیک های خصوصی این عمل را انجام می دهند.

در این میان بیشتر متقاضیان جراحی بینی جوانان 17 تا 30 ساله هستند و بسته به نوع پزشک و محل عمل و... باید بین یک میلیون تا 10 میلیون تومان هزینه نمایند تا شاید به بینی دلخواه خود برسند. متاسفانه برخی افراد برای پایین آوردن هزینه جراحی خود به پزشکانی مراجعه می نمایند که صلاحیت انجام عمل را ندارند و انجام جراحی توسط این افراد عواقب خطرناکی برای متقاضی در پی دارد ضمن اینکه انجام جراحی توسط این پزشکان نه تنها هزینه را پایین نمی آورد بلکه متقاضی مجبور می گردد برای رفع کردن عیوب پس از جراحی هزینه های بیشتری نیز بپردازد.

بیمه و جراحی های زیبایی

اگرچه ارائه خدمات بیمه احتیاجی انکارناپذیر است، اما همواره راهگشای نظام سلامت نیست؛ به خصوص در حمایت از جراحی های زیبایی. اما پشت این سخن، حرف و حدیث دیگری هم هست که نباید از آن غفلت کرد. دکتر مریم سماک، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید: در هیچ کشوری اعمال زیبایی زیر پوشش خدمات بیمه قرار نمی گیرد، زیرا اگر بیمه بود جنبه های منفی بیشتری برای سلامت جامعه داشت، اما باید تاکید نمود اگر بیمه می توانست برخی جراحی های زیبایی را که همراه با احتیاج های درمانی است پوشش دهد آثار مناسبی بر سلامت جامعه داشت، زیرا برخی افراد ضمن احتیاج به جراحی های زیبایی ناگزیر از جراحی های درمانی نظیر انحراف بینی شدید هستند و تعداد زیادی از این افراد به لحاظ مالی توانایی پرداخت هزینه درمان را ندارند.

وی تاکید می نماید: همان قدر که باید در نفی جراحی های بی مورد سخن گفت باید افرادی را که احتیاج به درمان به وسیله جراحی دارند نیز هدایت کرد، زیرا بسیاری از آنها، اطلاعات و انگیزه کافی برای مراجعه به پزشک ندارند.

روانکاوی جراحی زیبایی بینی

براساس آمار ها بسیاری از افرادی که سراغ جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی می فرایند دچار اختلالات روحی و روانی، اضطراب و استرس هستند. این افراد برای جبران خلأ های روانی خود باید کاری بنمایند و تنها چیزی که ممکن است باعث گردد آن ها از نظر ظاهری ارضاشوند جراحی های زیبایی است.

در عین حال، این افراد، چون شخصیت وسواسی دارند ممکن است با عمل جراحی مانند جراحی بینی تا حدودی احساس نمایند آن خلأ روانی پر شده است، اما متاسفانه بار ها و بار ها برای ترمیم به پزشک خود مراجعه می نمایند. این تیپ افراد وقتی با جراحی بینی و ترمیم های مکرر راضی نمی شوند سراغ اعمال جراحی زیبایی دیگری می فرایند و هیچ وقت از چهره خود رضایت کامل ندارند و با تحت فشار قراردادن خانواده و هزینه های گزاف دست به جراحی های زیبایی متنوع و غیرضروری می زنند.

متاسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از افراد که از چهره و یا اندام خود ناراضی هستند و در خود کمبود هایی احساس می نمایند به جراحی های زیبایی مانند لیپوساکشن، کشیدن پوست جهت رفع کردن چین و چروک صورت و جراحی بینی روی می آورند. همچنین درصدی از این افراد هم از روی چشم و هم چشمی دنبال جراحی هیا زیبایی می فرایند؛ مثلا وقتی افراد می بینند یکی از اقوام و یا دوستشان اقدام به یک عمل جراحی مانند جراحی بینی نموده ناخودآگاه وسوسه شده و به فکر یک عمل جراحی زیبایی می افتند؛ بنابراین افراد قبل از اعمال جراحی حتما باید از نظر روانی توسط یک روان شناس مورد آنالیز قرار بگیرند تا تعیین گردد آن ها از نظر روحی و روانی مسئله ای نداشته باشند. شاید هم با دریافت مشاوره از یک کارشناس از عمل جراحی منصرف شوند.

حالا این سوال مطرح می گردد که آیا عمل جراحی بینی اعتماد به نفس می آورد؟ در جواب باید گفت در برخی از افراد که بینی عظیم و یاناموزونی دارند و این موضوع آن ها را اذیت و فکرشان را مشغول نموده است، عمل جراحی تا حدودی اعتماد به نفس را در آن ها افزایش می دهد.

منبع: برترین ها

به "جراحی بینی سر بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی بینی سر بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید