تشخیص غیر مخرب یک نوع سرطان ممکن شد

به گزارش وبلاگ اریکه به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهسا نیک دهقان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ساخت سامانه ماموگرافی نوری به منظور تشخیص غیر مخرب توده های سرطانی بافت سینه عنوان نمود: ازآنجاکه شیوع روزافزون سرطان سینه در بین بانوان همیشه موجب ترس از ابتلا به این بیماری شده لذا غربالگری و تشخیص به موقع از اهمیت زیادی برخوردار است.

تشخیص غیر مخرب یک نوع سرطان ممکن شد

وی افزود: در حال حاضر روش های تشخیص مورداستفاده، ماموگرافی اشعه ایکس، سونوگرافی، MRI و PEM است که سونوگرافی و MRI مقدمه ای بر شناسایی اولیه بافت مشکوک به سرطان پیش از ماموگرافی اشعه ایکس است.

مجری طرح در مورد ماموگرافی گفت: ماموگرافی اشعه ایکس روشی استاندارد برای تشخیص تومور و ناهنجاری بافت سینه است که به دلیل استفاده از اشعه یونیزان می تواند خطرناک باشد و عوارضی را برای فرد به وجود آورد.

نیک دهقان با بیان اینکه فناوری PEM نیز کمتر در دسترس بوده و هزینه بالایی دارد، بیان نمود: ازاین رو درصدد برآمدیم تا با ساخت سامانه ماموگرافی نوری به تشخیص غیر مخرب توده های سرطانی بافت سینه بپردازیم.

محقق دانشگاه امیر کبیر ادامه داد: ماموگرافی نوری روشی است که علاوه بر استفاده از تابش غیر یونیزان، باعث شده تا بیمار، تصویربرداری بدون فشرده سازی بافت و درنهایت بدون دردی را تجربه کند. به گفته فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روش ماموگرافی نوری با توجه به غیر مخرب بودن روشی ایمن است که در کنار سایر روش های تصویربرداری، امر تشخیص به هنگام و غربالگری را تسهیل نموده و درنتیجه منجر به درمان مؤثر و کاهش مرگ ومیر می گردد.

این محقق افزود: در این پژوهش کارایی این روش در زمینه تجربی در کنار شبیه سازی رایانه ای آنالیز شده است و می توان گفت این پژوهش درواقع گامی نخستین در جهت توسعه فناوری ماموگرافی نوری است که در صورت ارتقاء می تواند به مرحله تجاری سازی برسد.

وی با اشاره به روش کار برای تشخیص تومورهای بافت سینه از طریق سامانه طراحی شده مذکور گفت: در این پژوهش، فرایند شبیه سازی فوتون های پخشی درون بافت برای هندسه توموگرافی و سه بعدی با روش المان محدود اجرا شده و تصاویر مبتنی بر خواص نوری ازجمله ضریب جذب، بازسازی شده است.

نیک دهقان افزود: در ادامه این طرح، چیدمان سخت افزاری (set-up) لازم جهت اجرای امور محاسباتی برای تشخیص ناهمگنی در بافت سینه طراحی و پیاده سازی شده است که درنهایت مقایسه نتایج حاصل از پیاده سازی تجربی با نتایج شبیه سازی رایانه ای تأییدی بر کارآمدی چیدمان مذکور بوده است.

وی با اشاره به کاربردهای این پروژه گفت: کاربرد این پژوهش درزمینه صنعت تجهیزات پزشکی به عنوان روشی غیر مخرب و بی خطر برای تشخیص ناهمگنی های بافت سینه است. وی با اشاره به ویژگی های این طرح گفت: ویژگی این پژوهش درواقع معرفی یک روش تصویربرداری غیر مخرب است که علاوه بر استفاده از پرتو غیر یونیزان، دارای فناوری ساده و کم هزینه با کارایی و قابلیت بالایی است.

به گفته وی، این روش برای اندازه گیری خواص نوری بافت زنده با استفاده از نور فروسرخ نزدیک (NIR) به کار می رود و اطلاعات عملکردی بافت را در اختیار قرار می دهد.

این محقق ادامه داد: نمونه های داخلی این طرح به شکل آزمایشگاهی یا نمونه های تحقیقاتی ارائه شده است ولی نمونه های خارجی آن به شکل تجاری و دستگاه صنعتی در بعضی کشورها موجود است.

نیک دهقان با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: استفاده از روش محاسباتی المان محدود به سرعت محاسبات می افزاید

وی ادامه داد: تجسم بخشیدن و نمایش پیوسته بافت و سطوح اکسیژن خون، آشکارسازی ناهمگنی ها و توده ها تنها بخشی از کاربردهای تصویربرداری نوری است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تشخیص غیر مخرب یک نوع سرطان ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص غیر مخرب یک نوع سرطان ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید