باید از تجربیات جهانی در تعطیل نکردن کتاب فروشی ها استفاده کنیم

به گزارش وبلاگ اریکه، مهدی فیروزان مدیرعامل شهر کتاب در گفت وگو با خبرنگاران ، با اشاره به تعطیلی کتاب فروشی ها طی هفته جاری گفت: اگر در ایام نوروز

باید از تجربیات جهانی در تعطیل نکردن کتاب فروشی ها استفاده کنیم

وی اضافه کرد: به هرحال اعمال این تعطیلی ضروری بود اما اینکه باز هم در همین شرایط تصمیم درست بگیریم، مهم است زیرا محصولات فرهنگی امکان پر کردن اوقات فراغت مردم در خانه ها را دارد و الان کشورهایی که با فرهنگ آمیختگی بیشتری دارند، کتاب فروشی های خود را تعطیل نکرده اند.

فیروزان با اشاره به برخی از این کشورها اعلام کرد: در ممالکی مانند هند، اتریش، آلمان، فرانسه و لبنان در زمان الزامی شدن تعطیلی صنوف و فروشگاه ها، کتاب فروشی ها تعطیل نشده اند و مردم می توانند به راحتی از کتاب فروشی ها کتاب خریداری کرده و در خانه بمانند.

وی یادآور شد: ما نباید امکانات در خانه ماندن را به مردم ندهیم و توقع داشته باشیم که آن ها در خانه باشند؛ بنابراین به عنوان یکی از قدیمی های این صنف می گویم باید از تجربیات جهانی در حوزه تعطیلی مشاغل استفاده کرد و این تجربه فقط مختص غربی ها نیست؛ بلکه کشورهای شرقی هم کتاب فروشی ها را از جمله مشاغل ضروری در نظر گرفته اند.

فیروزان با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئول بخش فرهنگ ستاد ملی مقابله با کرونا است باید تجدیدنظر بکند، گفت: نباید با این کار بار مالی کتاب فروشان افزایش و تعهداتشان افزایش پیدا کند. مردم تا یک مدتی می توانند بدون امکانات فرهنگی در خانه بمانند اما باید شرایطی ایجاد شود که اوقات فراغتشان را با کتاب و اسباب بازی های فرهنگی پر کنند.

وی همچنین درباره تبعات این تعطیلی ها برای کتاب فروشان ادامه داد: کتاب یک کالای فرهنگی ارزان قیمت است و نسبت به بقیه کالاها هنوز افزایش قیمت نداشته است. به دنبال این تعطیلی ها فعالان این حوزه از یکسو به دلیل قیمت پایین کتاب ها و از سوی دیگر به دلیل تعطیلی ها ضرر مضاعف می کنند.

فیروزان با بیان اینکه همکاران ما در شهر این ریسک را می پذیرند که در این اوضاع پاندمی به کتاب فروشی ها بیایند، تاکید کرد: هدف اصلی و نهایی ما خریداری کتاب از سوی مردم است تا آن ها بتوانند در این شرایط به راحتی و سهولت به کتاب دسترسی داشته باشند و دست اندرکاران این صنف این فداکاری را می کنند اما دولت هم باید به این فداکاری توجه کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "باید از تجربیات جهانی در تعطیل نکردن کتاب فروشی ها استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید از تجربیات جهانی در تعطیل نکردن کتاب فروشی ها استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید