بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اظهار داشت

به گزارش وبلاگ اریکه، در پی گزارش اخیر خبرنگاران مبنی بر میزان وام قرض الحسنه پرداختی بانک تجارت، این بانک شفاف سازی کرد.

بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اظهار داشت

محمود صفرزاده، مدیراقتصادی بانک تجارت در گفت وگو با وبلاگ اریکه، در رابطه با آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی این بانک در سامانه کدال، گفت: بانک تجارت حدود 128 درصد از منابع آزاد سپرده های قرض الحسنه خود را در قالب تسهیلات قرض الحسنه طی سال های متمادی پرداخت نموده و این در حالی است که بانک در بحث وام قرض الحسنه مازاد مصرف دارد.

به گفته وی، طبق قانون بانک مرکزی، 10 درصد از حجم سپرده های قرض الحسنه باید به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی قرار گیرد که این موضوع عاملی شده تا میزان مانده سپرده های بانک برای ارائه وام قرض الحسنه کاهش یابد.

او توضیح داد: اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال میزان ورودی و خروجی سپرده ها و وام های پرداختی بوده که اطلاعات منتشره آبانماه تنها مربوط به یک ماه بوده و این میزان در ماه های مختلف متفاوت است که میزان سپرده گذاری و نسبت تخصیص تسهیلات قرض الحسنه را باید در سرانجام سال اقتصادی یا بر اساس مانده سپرده های قرض الحسنه آنالیز کرد.

صفرزاده با تاکید براینکه حجم قابل توجهی از تسهیلات پرداختی بانک تجارت مربوط به تسهیلات و وام های تکلیفی است، گفت: بانک تجارت با توجه به دسترسی به 90 درصد حجم سپرده های قرض الحسنه و حجم قابل توجهی از تسهیلات پرداختی مجبور به تأمین منابع تسهیلات قرض الحسنه از دیگر منابع بانکی همچون منابع داخلی بانک، منابع جاری و سپرده گذاری های کوتاه و بلند مدت است.

وی با بیان اینکه گفته شده است بانک ها به پرسنل خودشان تسهیلات می دهند، اظهار کرد: تسهیلاتی که به پرسنل پرداخت می گردد در این سرفصل به هیچ عنوان لحاظ نشده و در تسهیلات مرابحه است که نرخ سود آن مانند نرخ سودی است که از مردم دریافت می گردد.

پیش از این وبلاگ اریکه در گزارشی متذکر شده بود که بانک تجارت با وجود آنکه در آبانماه بیش 116 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه ریالی و ارزی دریافت نموده، تنها 495 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت نموده که این مبلغ 42 درصد سپرده های دریافتی را شامل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اظهار داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اظهار داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید