اجرای طرح مطالعه مردم شناسی خوراک در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس

به گزارش وبلاگ اریکه، طرح مطالعه انسان شناسی خوراک و الگوهای تغذیه در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس یکی از پژوهش های در حال اجرا پژوهشکده مردم شناسی است که به بیان موقعیت گنبدکاووس از نظرآب وهواونوع معیشت ترکمن های یموت ساکن درآن می پردازد.

اجرای طرح مطالعه مردم شناسی خوراک در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس

به گزارش وبلاگ اریکه به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زلیخا قرنجیک مجری این طرح امروز چهارشنبه 11 تیر 99 یکی از مهم ترین عناصر فرهنگی در میان اقوام و اجتماعات مختلف را خوراک و آیین های مربوط به آن دانست و اضافه کرد: طرز تهیه، کاربرد و چگونگی استفاده خوراک های طبخ شده در میان اقوام مختلف شکل متفاوتی دارد.

او یکی از مهم ترین راه های حفظ این امر مهم را ثبت و ضبط اطلاعات مربوط به آن دانست و توضیح داد: ثبت اطلاعات در این خصوص توسط پژوهشکده مردم شناسی در حال اجرا است.

این پژوهشگر اضافه کرد: گنبد کاووس با داشتن بلندترین برج آجری دنیا با قدمت بیش از هزار سال بعد از گرگان به عنوان دومین شهرستان استان گلستان محسوب شده و دارای قدمت تاریخی وفرهنگی زیادی است و از نظر جمعیتی از تنوع قومیتی زیادی برخورداربوده وبیش از نیمی از جمعیت آن را اقوام ترکمن تشکیل می دهند .

به گفته او ترکمن های ساکن گنبد کاووس متشکل از سه ایل عظیم یموت، گوگلان و تکه هستند و در بین این ایلات، ایل یموت به عنوان عظیمترین و اصیل ترین ساکنان این شهر تاریخی شناخته شده وبه دوطایفه عظیم آتابای وجعفربای تقسیم می گردد.

قرنجیک توضیح داد: تحقیق حاضر به آنالیز خوراک ترکمن دربین طوایف دوگانه ایل یموت با توجه به تفاوت ها و شباهت های آن می پردازد.

او اضافه کرد: بیشتر ترکمن های یموت ساکن گنبدکاووس، متشکل از افرادی هستند که از سال های گذشته تا به امروز به دلایل مختلف از شهرها وروستاهای اطراف به شهر گنبدکاووس مهاجرت نموده ودرمحله های مختلف آن با فرهنگ وعادت های غذایی که متاثر از نوع معیشت و محیط جغرافیایی قبلی آنان بوده ساکن شده اند.

این پژوهشگر توضیح داد: به عنوان مثال طایفه جعفربای که در گذشته ازشهرهای گمیش تپه و بندر ترکمن به گنبد کاووس مهاجرت کردند، فرهنگ غذایی خود را که به دلیل نزدیکی این شهرها به دریا و داشتن شغل صیادی برپایه مصرف غذاهای دریایی بود حفظ نموده ودر مکان جدید نیز همچنان انواع ماهی ها را به خصوص در فصل زمستان از مناطق دریایی یاد شده تهیه ومصرف می نمایند.

او اضافه کرد: ترکمن های طایفه آتابای نیزدر گذشته به علت زندگی در دشت و داشتن شغل دامداری بیشترازانواع گوشت قرمز وبه علت دوری وارتباط کمتر با مناطق دریایی کمتراز ماهی وفرآورده های آن استفاده می کردند. البته در سال های اخیر پیشرفت علم و تکنولوژی، بالارفتن سطح سواد وآگاهی، مهاجرت و نیز ازدواج بین دو طایفه باعث ایجاد ارتباط بیشتر وآشنایی و رواج فرهنگ مصرف ماهی وفرآورده های آن شده است .

مجری مطالعه انسان شناسی خوراک و الگوهای تغذیه در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس گفت: تحقیق حاضر ابتدا به بیان موقعیت گنبدکاووس از نظرآب وهوا ونوع معیشت ترکمن های یموت ساکن درآن پرداخته وسپس به بیان فرهنگ وعادت های غذایی ترکمن های یموت ساکن این شهرستان از قبیل نحوه تهیه وپخت انواع غذاها، نان وشیرینی های سنتی ترکمن با توجه به صندلی آن درزندگی روزمره و مراسم های مختلف آیینی(در طول یکسال شمسی وقمری)، ادبیات عامیانه و نیزنقش خوراک ترکمن دراشتغال زایی افراد منطقه به وسیله صنعت گردشگری و... می پردازد.

علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی در باره این طرح گفت: یکی از حوزه های مهم پژوهش های پژوهشکده مردم شناسی فرهنگ غذا در ایران است.

او اضافه کرد: همایش خوراک و فرهنگ از سوی این پژوهشکده در سال 1384 برگزار و چندین کتاب مانند غذا در آیینه فرهنگ و خوراک و فرهنگ تا کنون منتشر شده است.

حسن زاده با بیان اینکه یکی از خروجی های مطالعات مردم شناسی غذا در ایران اطلس مردم نگاری سرزمین است، توضیح داد: مسئله تغدیه و الگوهای متنوع آن در سطح دنیا اهمیت فراوانی دارد.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی در ادامه تاکید نمود: فراموش کردن الگوهای غذاهای بومی و اصیل هر کشور یعنی نابود شدن بخش مهمی از دستاوردهای فرهنگی که طی سالیان طولانی برای شکل گیری آن کوشش شده است.

منبع: میراث آریا

به "اجرای طرح مطالعه مردم شناسی خوراک در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح مطالعه مردم شناسی خوراک در بین ترکمن های یموت گنبدکاووس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید