آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می گردد؟

به گزارش وبلاگ اریکه، حزب راستگرای لیگ ایتالیا با نمایش آثار داوینچی در موزه لوور فرانسه مخالفت کرد.

آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می گردد؟

طرح گرامیداشت پانصدمین سالگرد درگذشت داوینچی با نمایش آثار وی در سراسر اروپا در دستور کار بوده و موزه لوور فرانسه امیدوار است که همه شاهکارهای نقاشی وی را در یک نمایشگاه واحد به نمایش گذارد.

موزه لوور میخواهد نقاشی های داوینچی را ماه مه آینده (اردیبهشت 98) به مناسبت پانصدمین سالگرد فوت وی به نمایش گذارد. اما حزب لیگ ایتالیا تهدید نموده به توافقی در زمینه مبادله فرهنگی میان دو کشور ایتالیا و فرانسه عمل نخواهد کرد.

فرانسه و ایتالیا با هم توافق نموده بودند که موزه لوور آثار رافائل هنرمند دوره رنسانس را در ازای نقاشی های داوینچی به موزه ای در رم تحویل دهد.

اما اکنون اعضای حزب راستگرای لیگ ایتالیا با این موضوع به مخالفت برخاسته اند.

به گفته لوسیا بورگونزونی، معاون وزارت میراث فرهنگی ایتالیا، این توافق، یکی از شرم آورترین تصمیمات دولت قبلی این کشور در زمینه میراث فرهنگی است.

وی گفت تحویل دادن همه نقاشی های داوینچی به فرانسه، ایتالیا را در یک رویداد مهم فرهنگی به حاشیه می کشاند؛ لئوناردو، ایتالیایی است و صرفا در فرانسه فوت نموده است.

وی مذاکره مجدد در خصوص توافق منعقده را خواهان شد و گفت:

فرانسه نمی تواند همه چیز را داشته باشد.

ژاک فرانک متخصص آثار داوینچی و مشاور موزه های ملی فرانسه ضمن ابراز تاسف بابت عهدشکنی ایتالیا گفت:

این مساله را درک می کنم که ایتالیایی ها و دولت فعلی این کشور در حال حاضر می خواهد از این آثار برای برگزاری نمایشگاهی در کشور خود استفاده کند؛ اما تصور می کنم که برای بیان این خواسته، اندکی دیر باشد.

رم و پاریس از زمان روی کار آمدن دولت جدید و پوپولیست ایتالیا رابطه خوبی با هم ندارند.

اما مناقشه میان دو کشور ریشه در گذشته دارد. به گفته پاسکال بریواس مورخ و متخصص فرانسوی در زمینه موضوعات دوره رنسانس، ادعای مالکیت آثار داوینچی به چند سده قبل باز می گردد.

یکی از ویژه ترین این موارد ادعایی، این اتهام است که فرانسه تابلوی مونا لیزای داوینچی را از ایتالیا سرقت نموده است.

بریواس در عین حال گفت:

همه نقاشی های موجود لئوناردو در فرانسه، توسط شخص وی در سده شانزدهم به فرانسه فروش رفته است و ما قراردادهایی در همین ارتباط در اختیار داریم.

در همین حال، گفته می گردد که یک کارگر ایتالیایی در سال 1911 در حالی که قصد داشت از فرانسه به ایتالیا بازگردد، تابلوی مونالیزا را ربود.

داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه هایی چون مجسمه سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین شناسی و نویسندگی نیز فعالیت داشت. وی در سال 1452 در نزدیکی شهر وینچی ایتالیا به جهان آمد، اما بخش اعظم حیات حرفه ای خود را در فلورانس و میلان سپری کرد.

منبع: کجارو / ایرنا

به "آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آثار داوینچی در موزه لوور به نمایش گذاشته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید